Farklı kültürler, farklı görgü kuralları: Preply’den görgü ve nezaket kuralları araştırması

Güncelleme Tarihi:

Farklı kültürler, farklı görgü kuralları: Preply’den görgü ve nezaket kuralları araştırması
Oluşturulma Tarihi: Haziran 13, 2024 12:25

Selamlaşma şekillerinden sofra görgü adabına, misafirlik kurallarından hediyeleşme anlayışını, her toplumun günlük yaşam biçimini etkileyen bir konu görgü kuralları. Peki, görgü kuralları ne işe yarar? Görgü kuralları dünyanın her yerinde aynı mı? İngilizce özel ders platformu Preply, Türkiye’nin de dahil olduğu 27 Avrupa ülkesinde 1.600 kişiye bu soruları sordu.

Preply’nin Avrupa haritasıyla hazırladığı infografiklerle adeta bir dil ve kültür araştırmaları merkezi olarak konumlanan Preply blog’da yayımladığı görgü ve nezaket kuralları araştırmasında en temel bulgularından biri, Avrupa ülkelerinde yaşayanların genel olarak görgü kurallarında ortaklaştığı oldu. Örneğin 27 ülkeden 24’ü, katılımcıların ise %89’u, misafirliğe gittikleri bir evde ev sahibi istemeden ayakkabılarını çıkararak içeri girdiklerini söyledi. İstisnalar da vardı, özellikle İspanya, İtalya ve Portekiz gibi sıcak ülkelerde bu durumun bu kadar kesin bir çizgi olmadığı görüldü. Türkiye ise eve girerken ayakkabı çıkarmayı kesin bir görgü kuralı olarak uygulayan ülkeler arasında başı çekti.

Farklı kültürler, farklı görgü kuralları: Preply’den görgü ve nezaket kuralları araştırması

27 farklı ülkenin, 27 farklı kültüre sahip toplumun ortak özelliklerinden biri de selamlaşma biçimlerinde görüldü. Çoğunlukla Avrupa’daki selam verme şekilleri arasında öne çıkan yanaktan öpme konusunda Avrupalıların daima karşı tarafın hamlesini bekledikleri görüldü. Araştırma, ülkelerin %85’inin konu selamlaşmaya geldiğinde yanaktan öpmek konusunda istekli olmadığını ortaya koydu. Avrupalı halkların çoğunluğu, bu konuda karşı tarafın hamlesi olmazsa harekete geçmeyeceklerini söyledi. Danimarka, Estonya, İsveç ve Slovenya gibi ülkeler ise selamlaşmanın farklı yollarını bulduğunu ve karşı tarafı öpmekten uzak durduğunu ifade etti. 

Misafir olduğunuz eve girerken ayakkabılarınızı çıkarıyor, misafirlikte size ikram edilen yiyecekleri geri çevirmeden yiyor, buluşmalara zamanında gitmek konusunda özen gösteriyor ve farklı selamlaşma biçimlerini merak ediyorsanız, hiçbir yerde yazılı olmayan ama herkesin ortak olarak kabul ettiği bazı kuralları sosyal hayatınıza izliyorsunuz demektir. Toplumsal hayata yön veren, insan ilişkilerini belirli bir düzende tutan ve nezaketin göstergesi olan görgü kurallarından söz ediyoruz. İngilizcede etiquette olarak da anılan görgü kuralları, toplumdan topluma değişiyor mu? Avrupa’da görgü kuralları nasıl farklılaşıyor? İşte tüm bu soruların yanıtlarını, ana dili İngilizce olan öğretmenlerle  dünya çapındaki öğrencileri buluşturan İngilizce özel ders platformu Preply araştırdı. 

Sosyal medyanın trend konularından biri: Görgü kuralları! 

Dil ve kültür odaklı araştırmalarıyla kullanıcılarını dilin yalnızca bir gramer işi olmadığı, kültürle iç içe bir kavram olduğu konusunda aydınlatan Preply’nin Türkiye’nin de dahil olduğu 27 Avrupa ülkesinde, 1.600’ü aşkın kişiyle gerçekleştirdiği araştırma, öncelikle görgü kuralları ve nezaket konusunun son dönemde internetin en popüler konularından biri olduğunu gösterdi. Preply araştırması, “How to have good etiquette" benzeri soruların aranma sıklığının %95'in üzerinde arttığını ortaya koydu. Popüler içerik platformlarından TikTok'ta, #etiquette ifadesiyle üretilen içerik sayısının 73 binin üzerinde olduğunu tespit eden araştırma, görgü kuralları arama sorgusunun özellikle Türkiye'de yılın başında çok sık arandığını da gösterdi. 

Online İngilizce kursu almanın kolay yolunu sunan Preply’nin araştırmasında, Avrupa’nın dört bir yanından 1.600’ü aşkın kişiye, az bilinen görgü kuralları ya da yaygın nezaket ilkeleri konusunda neler düşündükleri soruldu. Eve ayakkabıyla girip girmemek, misafirliğe giderken hediye götürüp götürmemek, selamlaşırken karşıdakini öpüp öpmemek gibi konulara odaklanan sorularla Avrupa’nın görgü kuralı manzarası ortaya kondu.

Herkes misafirlikte “bulduğunu yiyor" 

Dil öğrenmeye istekli herkese, yabancı dil öğrenme amacına uygun seçenekleri ana dilini konuşan nitelikli öğretmenlerle sunan  Preply’nin araştırması, buluşmaya zamanında gitmenin tüm Avrupa kültürlerinde ortak bir görgü kuralı olduğunu gösterdi. Özellikle Türkiye ve Yunanistan, buluşmalara zamanında gitmek konusunda çok kesin bir duruş sergilerken, Çekya, Almanya, Polonya, Fransa, erken gitmeyi tercih eden ülkeler arasında yer aldı.

Farklı kültürler, farklı görgü kuralları: Preply’den görgü ve nezaket kuralları araştırması

Farklı kültürler, farklı görgü kuralları: Preply’den görgü ve nezaket kuralları araştırması
Farklı kültürler, farklı görgü kuralları: Preply’den görgü ve nezaket kuralları araştırması
Farklı kültürler, farklı görgü kuralları: Preply’den görgü ve nezaket kuralları araştırması

Misafirlikte ikram edilen yemekleri tamamen yemek de Preply Avrupa Görgü Kuralları araştırmasına katılan 1.600 kişinin %82’sinin ev sahibine saygı göstergesi olarak gördüğü nezaket ve görgü kuralları arasında konumlandı. Öte yandan dört kişiden biri, “çok açgözlü görünmemek” gibi bir görgü kuralına bağlı kalarak, tabaktaki yemeğin birazını bırakmayı tercih etti. Sofra adabının ve yemekte uyulması gereken görgü kurallarının atasözlerine sirayet ettiğini ve dilsel araçlarla nesilden nesile aktarıldığını göstermek isteyen Preply, “Misafir umduğunu değil bulduğunu yer” sözüyle bu noktaya da değindi. 

Preply’nin araştırma kütüphanesine eklenen Avrupa Görgü Kuralları araştırması, Türkiye’nin Avrupa’yla görgü kurallarının büyük bölümünde ortaklaştığını gösterdi. Araştırma, Preply’nin dil ve kültürü harmanlayan yabancı dil öğrenme süreçlerine katılmak isteyen herkesi platforma davet ettiği çağrıyla son buldu. 

 

İlandır

BAKMADAN GEÇME!