Adem Lyayiç kendini savundu

Adem Lyayiç kendini savundu

Fiorentina'da forma giyen Boşnak asıllı futbolcu Adem Lyayiç, İspanya ile oynanan dostluk maçında Sırp milli marşını okumadığı için milli takım kadrosundan çıkarılmasını değerlendirirken, “Ülkemi seviyorum, ancak kendime de saygı duyuyorum” dedi.

Belgrad'daki Uluslararası Nikola Tesla Havaalanı'nda gazetecilere açıklama yapan Lyayiç, şahsi nedenlerle Sırp Milli Marşı'nı söylemek istemediğini vurguladı.

Boşnak nüfusun yoğun olarak yaşadığı Sancak bölgesinin en büyük kenti Novi Pazar doğumlu olan Lyayiç, “Ülkemi seviyorum, ancak kendime de saygı duyuyorum. Teknik direktör, her futbolcunun milli marşını okumasını istedi, ben de okumadım. Demek ki bu unsuru zamanında konuşmadık” diye konuştu.

Uzaklaştırmaya tepki

Adem Lyayiç'in Sırbistan milli takımından uzaklaştırılması Sancak'ta tepkilere neden oldu.

Sivil toplum örgütleri ve bazı Boşnak yetkililer, Sırbistan'da Sırp olmayan insanların da yaşadığını hatırlatarak, bir futbolcunun milli takımda bulunmasının, milli marşı okuyup okumamasından ziyade sergilediği futbolla değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Sırbistan Milli Takımı Teknik Direktörü Sinişa Mihayloviç, milli takımın önceki gün İspanya ile oynadığı dostluk karşılaşması öncesinde Sırp Milli Marşı'nı söylemeyen Lyayiç'i takımdan uzaklaştırmıştı. Futbol federasyonu da futbolcunun kadrodan çıkarılmasına karar vermişti.
Haberle ilgili daha fazlası: