GeriAyşen GÜR 99'u veren Allah 100'ü de verir!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

99'u veren Allah 100'ü de verir!

Ayşen GÜR

Dün, arkadaşımız Tolga Tanış, manşetten verdiğimiz haberinde Büyükşehir Belediyesi'nin ‘‘50 Günde 100 Eser’’ kampanyasını inceliyor, eser sayısının aslında 100 değil 99 olduğunu söylüyordu.

İSKİ Genel Müdürü Prof. Dr. Veysel Eroğlu bunun üzerine bir Nasrettin Hoca fıkrası anlattı. Hoca bir gün şöyle dua ediyor: Rabbim bana 100 altın gönder, 99 olsa kabul etmem! Yandaki komşu birkaç defa bu yakarışı duyunca bir şaka yapmaya karar veriyor. Bir keseye 99 altın koyarak bacadan Hoca'nın evine atıyor. Hocanın bu parayı kabul etmeyeceğini düşünüyor. Ama Hoca bacadan düşen keseyi açıp tam 99 çil altını sayıyor. Diyor ki: 99'u veren Allah elbet 100'ü de verir!

İSKİ, su, atıksu ve çevre koruma projelerinden sorumlu kuruluş olarak, Büyükşehir Belediyesi'nin en fazla yatırım yapan birimi. Belediye'nin 100 Eser kampanyasında da İSKİ'nin çok önemli bir yeri var.

Veysel Eroğlu, ‘‘Temeli atılacak ve açılışı yapılacak tesisler 100'den de fazlaydı, ancak süre yetmedi’’ diyor. ‘‘Mesela Ömerli Çevre Koruma Projesi bu pakete dahil değildi. Ömerli ile ilgili hususlar ve su kalitesi gündeme gelince 16 Aralık'ta 5 eser birden hizmete alındı.’’

İSKİ Genel Müdürü, yapılan yatırımlarla ilgili şu bilgileri veriyor:

Bazı tesisler, acil ihtiyaç sebebiyle bittiği an hizmete alınıyor. Açılış merasimi, çevre düzenlemesi sonradan yapılıyor.

Pendik-Kemiklidere-Tuzla Atıksu Tüneli'nin açılışı 9 Aralık'ta yapıldı.

Yenidoğan isale, su hazneleri ve terfi merkezi açılışa hazır. Ancak araya başka açılışlar girince merasim 6 Ocak'a tehir edildi.

Başakşehir-Malkoçoğlu isale hattı, 66. Zırhlı Tugay isale hattı ve şebekesi, Malkoçoğlu su haznesi ve terfi merkezi 8 Aralık'ta açıldı.

III. Ahmet çeşmesi dün (önceki gün) açıldı. (Bu çeşmeden şerbet akıtılarak yapılan törenin haberi bugün gazetemizde yer alıyor.)

Maltepe ve Kartal içmesuyu şebekeleriyle Esentepe terfi merkezi açılışa hazır.

Ömerli Barajı'ndaki ağaçlandırmayla Paşaköy Tüneli inşaatı sürüyor.

Florya-Küçükçekmece kolektörlerinin temeli yarın (bugün) gerçekleştirilecek.

İSKİ Bayrampaşa Şube Müdürlüğü, Mahmutbey terfi merkezi, Mahmutbey-Cevatpaşa isale hattı ve Cevatpaşa su haznesinin açılışı cumartesi yapılacak.

Pendik atıksu kolektörünün temeli yoldaki trafik sebebiyle açık ve uygun bir alanda atıldı. İnşaat, çapı 3.60 metreye varan dev bir atıksu kolektörü olduğu için kaybolması imkansız. Yalnız, tabelası hırsızlar tarafından çalındı. Yeni tabela asılacak.

Bu yatırım için İSKİ Genel Müdürü'nün kesin bir sözü var: 4500 metre uzunluğundaki bu kolektör 12 Ekim 2002'de saat 11'de hizmete girecek!

X