GeriFutbol 8 yıl mı demiştiniz!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

8 yıl mı demiştiniz!

8 yıl mı demiştiniz!
Abone Olgoogle-news

2010-11 sezonundaki 3 Temmuz sürecinde Türk futbolunu Avrupa’dan uzaklaştırmakla tehdit eden FIFA ve UEFA başkanları, kaynağını açıklayamadıkları para transferi nedeniyle ceza aldılar. Etik Kurulu ayrıca Blatter’in 50 bin, Platini’nin de 80 bin İsviçre Frangı para cezası ödemesine hükmetti. Şimdi, onlar CAS’a başvuruyorlar...

DÜNYA futbolunda beklenen gelişme yaşandı ve daha önce 90 gün hak mahrumiyeti alan FIFA Başkanı Sepp Blatter ve UEFA Başkanı Michel Platini, 8 yıl futboldan men cezası aldı. FIFA Etik Komitesi, Blatter’in Platini’ye verdiği 2 milyon doların kaynağının açıklanamaması, “teknik danışmanlık” açıklamasının inandırıcı olmaması, sahte muhasebe kayıtları ve anlaşmanın yazılı olmaması nedeniyle bu cezayı verdi.

FIFA Etik Kurulu Başkanı Hans-Joachim Eckert, “Savunmaları bizce yetersiz kaldı. Dolayısıyla biz de bu sonuca vardık” açıklamasında bulundu.

AYDINLAR AÇIKLAMIŞTI
VERiLEN 8 yıllık ceza akıllara 2010-2011 sezonundaki 3 Temmuz sürecinde Sepp Blatter ve Michel Platini’nin Türkiye futbolu için “Eğer gereken cezalar verilmezse 8 yıl ceza alırlar” demeçlerini getirdi. Bilindiği gibi dönemin Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar: “Fenerbahçe, ‘Gelmiyoruz’ deseydi, 1 yıl ceza ile iş biterdi. Ben göndersem bile UEFA, Fenerbahçe’yi almayacaktı.” 

“Milli Takım ve diğer kulüpler; 3 ila 5 yıl, Fenerbahçe’yi 8 yıla kadar cezalandırılacaktı. Ben Fenerbahçe’yi çok daha büyük bir cezadan kurtardım” ifadelerini kullanmıştı.

BAŞKANLIK HAYALLERİ BİTTİ
ÖTE yandan FIFA Etik Kurulu, Blatter’i 50 bin, Platini’yi de 80 bin İsviçre Frangı para cezasına çarptırdı. ABD ve İsviçre’de yürütülen soruşturmaları kapsamında İsviçre Adalet Bakanlığı geçtiğimiz hafta FIFA ile bağlantılı tüm banka hesaplarını dondurmuştu. Bundan sonraki süreçte Sepp Blatter ve Michel Platini’nin, cezalara itiraz hakları bulunuyor. Bu karar sonrası Platini’nin, UEFA Başkanlığı biterken, FIFA Başkanlığı hayali de suya düştü.

BİN ALİ FIFA'YA INFANTINO UEFA'YA
BLATTER ve Platini’ye verilen cezalar sonrasında gözler UEFA ve FIFA başkanlık koltuklarına kimlerin oturacağına döndü. İsviçre basını, şubat ayındaki FIFA Başkanlık seçiminde Ürdün Prensi Bin Ali’nin rakipleri Gianni Infantino, Jerome Champagne, Tokyo Sexwale ve Şeyh Salman bin İbrahim el-Halife’yi geride bırakacağını iddia etti. Bir diğer iddia da Gianni Infantino’nun UEFA başkanlığına getirileceği yönünde...

İNSAN GİBİ DAVRANMADILAR
FIFA Etik Kurulu’nun kararı sonrasında FIFA Başkanı Sepp Blatter, bir basın toplantısı düzenleyerek, “Hala bir kum torbası olarak kullanıldığım için gerçekten çok üzgünüm. Bana insan gibi davranılmıyor. Şu an hala insanların FIFA Başkanı olarak bir suçlu haline geldim” ifadelerini kullandı.

Prensip sahibi bir insan olarak 40 senedir FIFA’ya hizmet ettiğini belirten Blatter, “Etik Kurul’un kararına itiraz edecek, temyiz için CAS’a başvuracağım” dedi.

PLATINI DÜRÜST BiRi
Komitenin verdiği kararın anlaşılmaz olduğunu belirten FIFA Başkanı, “Bu komitenin FIFA Başkanı’nın aleyhine hamle yapma hakkı yok. Ben 8 yıl futboldan men edildim ama niye edildim bilmiyorum. Platini ile aramızda centilmence bir anlaşma vardı. Bu anlaşmayı daha birçok kişi biliyor. Etik Komitesi bunu inkar ediyor. Bu durum bence Platini’ye karşı bir intikam. Evet, fikir ayrılıklarımız var ama o dürüst biri. Geri döneceğim” ifadelerini kullandı.

AZİZ YILDIRIM SÖYLEMİŞTİ
3 Temmuz Süreci’nde Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’ın yaptığı bir açıklama dünkü cezalardan sonra bir kez daha gündeme geldi. O dönemde düzenlediği bir basın toplantısında Yıldırım, “Ceza 2 yıl, artı 1’i 5 yıl içerisinde bir daha yaparsan verecekler. Biz 1 sene çektik, Tahkimden ümitliyiz.
UEFA’nın kendini en zora soktuğu dava bu davadır. Kulüplerle şahısları ayırdığın anda UEFA’nın bütün kuralları ortadan kalkar. Söyleyeyim. UEFA çatırdayacak, göreceksiniz” ifadelerini kullanmıştı.

 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle