İSTANBUL HABERLERİ

29. Şile Bezi El Sanatları Fuarı açıldı

DHA
10.08.2016 - 09:29 |Son Güncelleme :
DHA

Nurcan KIRCALI/İSTANBUL, (DHA) ŞİLE Belediyesi'nce düzenlenen "29. Uluslararası Şile Bezi El Sanatları Fuarı" "Demokrasi Nöbeti”yle açıldı. Şile Limanı'nda gerçekleşen fuar açılışında konuşan Şile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu, festivalde bu yıl 15 Temmuz darbe kalkışması nedeniyle eğlence organizasyonlarını iptal ettiklerini belirtti.
Açılışta konuşan Tabakoğlu, 15 Temmuz'un tarih boyunca bir demokrasi bayramı ve irade şöleni olarak anılacağını anlatarak, şöyle devam etti:
"Bu demokrasi bayramı kutlanırken şehitlerimiz her zaman hayır ve rahmetle yad edilecek. Milletçe nasıl bir ve beraber olduğumuz şu günlerde, bu uğurda mücadele vermiş tüm kardeşlerimi, siyasi parti ayrımı yapmaksızın o gece omuz omuza sokaklarda yürüyerek, sancağına iradesine sahip çıkan herkesi kutluyorum. Bugün seçilmiş bir belediye başkanı olarak buradan konuşabiliyorsam başta şühedaya ve şehitlerimize ve sizlere müteşekkirim."
Fuarda uluslararası konukların yanı sıra, 20'si yabancı ülkeden 42 yerli sanatçının yer aldığı bilgisini veren Tabakoğlu, "Bizler burada dünyaya demokratik Türkiye Cumhuriyeti'nde her şeye rağmen hiçbir şeyin değişmeden, daha da iyiye gittiği mesajını veriyoruz. Türkiye, birilerinin üzerinde ameliyat yapabileceği bir ülke değil. 26. gününü gerçekleştirdiğimiz demokrasi nöbetimizde bu akşam da bunu tekrar haykıracağız." diye konuştu.

AK Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Metiner ise "Biz birlikte Türkiye'yiz, seslerimiz farklı ama gerektiğinde tek ses, tek nefes olabiliyoruz. 15 Temmuz'da, bu aziz milletin evlatları dünyaya bunu gösterdi. Bizim başkalarının topraklarında gözümüz yok ama başkalarının bizim topraklarımızda gözü olursa o gözü çıkartmasını biliriz. Bize bu aziz vatanı dar etmek isteyenlere, bu aziz vatanı dar ederiz" ifadelerini kullandı.
Türk halkının köksüz ve mazisiz olmadığına işaret eden Metiner, "Bizim yürek coğrafyamız geniş. Uluslararası sınırlara, elbette saygımız var ama kimsenin yürek coğrafyamıza sınır çizmesine izin vermeyiz. Bosna da bizim, Bağdat da bizim" dedi.
Mehmet Metiner, 15 Temmuz'un aziz Türk milletinin yeniden dirilişi ve şahlanışı olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:
"Türkiye, asla Pensilvanya'ya dönüştürülmeyecektir, dönüştürmek isteyenlerin başını da koparırız, heveslerini de kursaklarında bırakırız. Ay yıldızlı bayrağımızı, asla gönderden indiremeyecekler, bu aziz vatanı hiçbir güç parçalayamayacak. Demokrasiyle taçlandırdığımız bu aziz vatana, sonuna kadar sahip çıkacağız."

TÜRK BAYRAKLARI FUAR AÇILIŞINDA GÖZ DOLDURDU
Fuar Açılışı öncesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı bir konser verdi. "Hicaz Hümayun Peşrevi", "Eski Ordu Marşı", "Genç Osman", "Fetih Marşı" ve "Hücum Marşı" gibi marşlar ile "Türkiye’m" şarkısını seslendirdiklerinde katılımcılara dağıtılan “Türk Bayrakları Fuar açılışına ayrı bir görsel şölen havası yaşattı.
Yerli ve yabancı konuklara ev sahipliği yapan fuara, Belarus, Ukrayna, Kırım, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Tataristan, Macaristan, Gürcistan ve Türkmenistan'dan 25 el sanatı ustasının yanı sıra, Anadolu'dan ipek dokumadan lüle taşına, deri işlemeden oymaya, hat ve ebru sanatından seramiğe kadar birçok zanaatkar katılıyor.

Fuarda İpek dokumadan lületaşına, deri işlemeden oymaya, hat ve ebru sanatından seramiğe el sanatlarıyla ünlü Anadolu’nun farklı illerinden, sanatın çeşitli dalıyla ilgilenen zanaatkarın ağırlanacağı fuar 14 Ağustos tarihine kadar saat 17.00 – 24.00 arasında ziyaretçileriyle buluşacak. Yerli ve yabancı konuklara ev sahipliği yapacak olan Şile Bezi El Sanatları Fuarıyla, Şile Bezine işlenen asırlık desenler, 100 yıllık kıyafetler, örtüler, şallar sergi alanında görücüye çıkacak. Geçmiş yaşamların bugüne taşınmasında önemli bir köprü görevi gören Şile Bezi, her motifte bir hikaye barındıran; sevinçleri, hüzünleri, ayrılıkları, özlemleri, sanatsal yorumları işlemelere taşıyan eserlerini gözler önüne serecek.
(FOTOĞRAF)

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İstanbul haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İstanbul ilinden 29. Şile Bezi El Sanatları Fuarı açıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 10 Ağustos 2016 tarihinde saat 09 29’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 29. Şile Bezi El Sanatları Fuarı açıldı haberi güncellenecektir.

İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ

13 Mayıs 2021, Perşembe
 • İmsak
  03:58
 • Güneş
  05:42
 • Öğle
  13:05
 • İkindi
  17:00
 • Akşam
  20:19
 • Yatsı
  21:56
Sayfa Başı