GeriFutbol 23. Ağır Ceza Mahkemesi'nden 'futbolda şike kumpası' kararı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  48
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

23. Ağır Ceza Mahkemesi'nden 'futbolda şike kumpası' kararı

23. Ağır Ceza Mahkemesi'nden 'futbolda şike kumpası' kararı
Abone Olgoogle-news

23. Ağır Ceza Mahkemesi, futbolda şike kumpas iddianamesi hakkındaki kararını verdi.

1 numaralı şüphelinin Fettullah Gülen olduğu iddianamede, Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, yönetici Şekip Mosturoğlu, Beşiktaş'ın eski yöneticisi Serdal Adalı, Teknik direktörler Rıza Çalımbay, Yılmaz Vural ile futbolcular Emanuel Emenike ve Gökçek Vederson'un da yer aldığı 76 kişi ise mağdur-müşteki olarak yer aldı.

İddianamede, 'şike kumpası'nın, Fetullah Gülen'in İhsan Kalkavan'a 2011 öncesinde verdiği talimatla başladığı ve Zaman Gazetesi'nde planlandığı, ilk kumpasın da Aziz Yıldırım'a yapılması kararlaştırdığı iddia edildi.

İddianamede, bir numaralı şüpheli FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in yanı sıra eski İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer, eski emniyet müdürü Mutlu Ekizoğlu, kapatılan Zaman gazetesinin Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı, kapatılan Samanyolu Yayın Grubu'nun Başkanı Hidayet Karaca, eski milletvekili İlhan İşbilen, eski Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Mutlu Ekizoğlu, avukatlar Halil İbrahim Koca ve Orhan Erdemli, kapatılan Taraf gazetesinin yazarı Mehmet Baransu, iş adamı İhsan Kalkavan, eski İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Nazmi Ardıç, Orhan Erdemli ile Prof. Dr. Suat Yıldırım, kapatılan Fatih Üniversitesi Rektörü Şerif Tekalan, kapatılan Zaman gazetesinin Haber Müdürü Muhammed Fatih Uğur'un da aralarında bulunduğu 15'i tutuklu 108 kişi "şüpheli" olarak yer aldı.

Kabul edilen iddianamede, Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, eski Beşiktaş yöneticisi Serdar Adalı ve teknik direktör Yılmaz Vural ile birlikte 76 kişinin "müşteki" sıfatıyla bulunuyor. Şüphelilerin "örgüt kurmak veya yönetmek", "silahlı terör örgüt üyeliği", "özel hayatın gizliliği", "usulsüz kayıt altına alma", "kişiyi hürriyetinden yoksun kılma", "resmi belgede sahtecilik", "iftira" suçlarından cezalandırılması isteniyor.

        

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle