200 metreden İzmir manzarası

Haberin Devamı

İkinci kulesini ağustosta tamamlayacak Folkart, ses getirecek bir açılışa hazırlanıyor. Firma, bir dünya sanatçısını İzmir’e getirecek.

SON yıllarda İzmir’de ses getiren projelere imza atan Folkart, Bayraklı’daki ikiz kulelerden ilkini tamamladı. Diğeriyse ağustos ayında bitiyor. Tamamlanan 200 metrelik kulenin çatı katından İzmir’in gelişimini görmek mümkün. Sağlı solu projeler yükseliyor. Vinçler ve işçiler harıl harıl çalışıyor. 200 metreden görülen o ki, 5 yıl sonra İzmir apayrı bir boyuta geçecek.

200 metreden İzmir manzarası


Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak’la hem Folkart Towers’ın son durumunu, hem de gayrimenkuldeki gelişmeleri konuştuk. Sancak, Folkart Towers’ta tamamlanan ve yaşamın başladığı A Kule’nin satışlarının yüzde 90’na ulaştığını belirterek, şöyle devam etti:
“B Kule’de ise satış oranı yüzde 70’lerde. Alanların yüzde 80’i İzmirli. Yüzde 5 de yurtdışından alıcımız var. Bu veriler İzmir’in bu tip projelere ihtiyacı olduğunu gösteriyor. Biz bir ilki başardık. İzmir’de bu tür iş yapıldığında tutuyor. Eskiden fikir vardı ama cesaret edilmiyordu. Ama biz bunu yaptık. Bu algının değişmesine katkı koyduk. Kaliteli işin İzmir’de de bir alıcı kitlesi olduğun gösterdik. Şimdi bizden sonra başlayanlar var. Etrafımızda 30’a yakın proje var. Onlar da gelip bizden zaman zaman bilgi alıyor. Biz onlardan 3 yıl öndeyiz. Rakip olsak da, bölgenin kalitesinin artması adına bu bilgileri paylaşıyoruz.”

Haberin Devamı

200 metreden İzmir manzarası

Mahallenin yakışıklısı

Mesut Sancak, her işte en iyisini yapmak gibi bir misyon üstlenmiş durumda. Önce Narlıdere’deki proje, ardından Karşıyaka ve bugün yapımı devam eden Avrupa’nın en yüksek 5’inci ikiz kulesi Folkart Towers bu mantıkla hayata geçmiş. ‘Amacımız mahallenin yakışıklısı olmak’ diyen Mesut Sancak, “Bu mantıkla şimdi de 75 katlı bir bina tasarlıyoruz. Avrupa’nın en yüksek binası olacak. 370 metre yüksekliği olacak. Avrupa’nın en yüksek binası şu anda 308 metre ile Londara’da. 240 metrekarelik inşaat alanı olan projenin yatırım tutarı ise 550 milyon lira. Konut, ofis ve çarşıdan oluşuyor. Bu yılsonuna kadar başlamayı planlıyoruz. 4 yılda da tamamlayacağız” bilgisini verdi.

Haberin Devamı

200 metreden İzmir manzarası


EYLÜLDE BÜYÜK AÇILIŞ VAR

B Kule’nin inşaatının ağustos ayında tamamlanacağını paylaşan Mesut Sancak, eylül ayında ise dünya çapında ses getirecek bir açılış planladıklarını söylüyor. Sancak, “Bir dünya sanatçısını İzmir’e getireceğiz. İzmir’e büyük bir sürpriz olacak” ifadesini kullandı.


REKOR GELİYOR
Folkart Towers’te birçok ‘en’ var. Bunlardan biri de dünyanın en büyük dış cephe LED ekranı. Mesut Sancak, bunun için Guinness Rekorlar Kitabı’na başvurduklarını, yakında dünyanın en büyük dış cephe LED ekranı unvanını alacaklarını söylüyor. Sancak, LED ekranla ilgili şu bilgileri paylaştı:
“18 metre yüksekliğinde, 45 metre genişliğinde iki ayrı ekran. Toplam bin 660 metrekare yüzölçümünde. Televizyonlar 2 milyon euroya mal oldu. Belki de dünyanın en pahalı televizyonu. Alsancak’taki 8 katlı apartmanın ikisini üst üste koyun, 50 metre yapıyor. Bizim bir televizyonumuz 45 metre. Düşünün büyüklüğünü.”

Haberin Devamı


AĞAÇ TRANSFERİ İÇİN İTALYA’DAN ÖZEL ARAÇ
Bornova’da Syngenta İlaç Fabrikası’nın 25 dönümlük arsasını aldıklarını belirten Mesut Sancak, buradaki ağaçlarla ilgili farklı bir çalışmaya imza atacak. Buradaki 65 ağacın Folkart Towers’a taşınması için İtalya’dan özel bir araç getirdiklerini belirten Sancak, şunları söyledi:
“Bu aracın maliyeti oldukça yüksek ama hem çevreci bir durum sergileyeceğiz, hem de 30-40 yıllık ağaçları kaybetmemiş olacağız. Taşıma işlemi mayıs ayında olacak.”

200 metreden İzmir manzarası


YABANCIYA KARŞI DEFANS VAR

İzmir’de yabancı yatırımcıya karşı bir defansın olduğuna dikkat çeken Mesut Sancak, “İzmirli, yabancının gelmesini istemiyor. Bu yanlış. Burada güzel projelerin yapılması İzmir’e büyük bir katkıdır. Birileri gelip kentte bir rekabet yaratmalı ki daha iyisi olsun. Kent kazansın. Folkart Towers’ı İstanbul’da yapsaydık metrekare fiyatı 8-10 bin dolar olacaktı. İzmir’de bu 3 bin doları bile bulmuyor. Bu da kentin olması gerektiği yerde olmadığını gösteriyor. Onun için iş yapacak firmaların kente gelmesini istiyorum” diye konuştu.

Haberin Devamı


DÖNÜŞÜMÜN ÖNEMLİ AKTÖRÜ
İzmir’in geleceğine güvendiğini anlatan Mesut Sancak, “O nedenle İstanbul yerine buradayız. İzmir’de kentsel dönüşüm kapsamında 350 bin konut yıkılacak. Yıkılacakların yerine 750 bin yeni konut yapılmalı ki yatırımcı için cazip olsun. Elbette bu 20 yıllık bir proje. Biz buna da talibiz. Kentsel dönüşüm projelerinde ciddi bir aktör olacağız” ifadesini kullandı.

200 metreden İzmir manzarası

KISA KISA

* İzmir’in farklı noktalarda arsaları bulunan Folkart, İzmir’de hayata geçirmek istediği farklı bir AVM projesi bulunuyor. Bu yıl bunu şekillendirmeyi planlıyor.
* 2006’da İzmir’de çalışmaya başlayan Folkart, bugüne kadar 700 milyon lira yatırım yaptı. 2015 sonuna kadar ise bu miktarı 1,5 milyar liraya çıkarmayı hedefliyor.
* Folkart, İzmir’de kentsel dönüşüm projelerinden ciddi bir aktör olmayı planlıyor.
* Her kulede 16 deprem sönümleyici var. Bunlar hem rüzgara karşı, hem depremde sönümleyici olarak görev yapıyor.

Yazarın Tüm Yazıları