ANKARA HABERLERİ

20 yıl geçti çare bulunamadı

Yasemin KALYONCUOĞLU/AA
06.02.2018 - 17:20 |Son Güncelleme :

Ev hanımı Aynur Ünlü, eşi ve çocuğunun hayatını kaybetmesine sebep olan ‘Huntington’ hastalığına çare arıyor. Yatalak hale gelen iki çocuğuna bakmaya çalışan Ünlü, “Tedavi için dünyanın her yerine gitmeye razıyız” dedi.

Yasemin KALYONCUOĞLU/AA

Oğlunu ve eşini nörolojik bir rahatsızlık olan ‘Huntington’dan kaybeden ev hanımı Aynur Ünlü, aynı hastalığın pençesindeki yatağa bağımlı iki çocuğunu kurtarmak için çare arıyor. Sinir hücrelerinin yıkıma uğraması sonucu kas koordinasyonunun yitirilmesine ve algısal becerilerin kaybına neden olan ölümcül genetik Huntington hastalığı ile 3 çocuğu ve eşi için 20 yıldır mücadele eden anne Ünlü, doktorların bu hastalığın tedavisinin Türkiye’de olmadığını söylediklerini ama umudunu kaybetmediğini belirtti. Aynur Ünlü, eşinin ani bir şekilde rahatsızlanarak hareket etmekte zorlanmasından sonra birçok doktora danıştığını ve eşinin tedavisi için çare aradığını anlattı. Eşinin iki yıl sonra yatalak hale geldiğini ve bakıma muhtaç duruma düştüğünü belirten Aynur Ünlü, tüm çabasına rağmen bir çare bulunamadığını söyledi.

İKİSİ DE YATALAK OLDU

Eşinin 2001’de hastalığa yenik düşerek vefat ettiğini anlatan Ünlü, “Ortanca oğlumda da babasının hastalığındaki belirtileri gördükten sonra hastaneye gittik ve DNA araştırması yapıldı. ‘Huntington’ teşhisi kondu. Diğer iki oğuluma da yaptırdık, aynı teşhisi koydular. Babalarının genlerini aldığını söylediler. Hastalığın ilk döneminde kaşık, bardak tutamıyorlar. Yemek yiyemiyorlar. Günler, aylar geçtikten sonra hiçbir hareket yapamıyorlar ve yatağa bağımlı hale geliyorlar” diye konuştu. Ortanca oğlunun da 18 yaşında bu hastalığa yakalandığını, 4 yıl önce 23 yaşında vefat ettiğini söyleyen anne Ünlü şunları söyledi:

“Huntington teşhisi konduktan sonra bu hastalığın Türkiye’de tedavisi yok dendi. Ama yurt dışında farelerin üstünde tedavi denendiğini söylediler. Aradan 10 yıl geçti, ses soluk yok. Biri bana yardım etsin, çocuklarının tedavisini üstleniyorum. ‘Hastalığın tedavisi var’ desinler. Bir çare istiyorum. Beş yıl boyunca ortanca oğlum yatalak kaldı. Bezledim, karnını doyurdum. Hastaneye götür, getir. Evde erkek olmayınca her şeyi kendi çabalarımla yaptım.”

‘BİRİ BİZE EL UZATSIN’

Çocuklarının çoğunlukla ağrı kesiciler ve uyku ilaçları ile tedavi olduğunu kaydeden Ünlü, hayatta olan iki oğlunu da eşi ve diğer oğlu gibi kaybetmek istemediğini dile getirdi. Evli ve iki çocuk babası 32 yaşındaki büyük oğlu Ramazan Ünlü’nün bir yıldır hastalıkla mücadele ettiğini anlatan Ünlü, şöyle konuştu: “20 senedir bu hastalıkla uğraşıyorum. Tedavisi vardır muhakkak. Şifası, tedavisi olmayan bir hastalık olmaz. Bir yerde muhakkak vardır. Küçük oğlum da büyük oğlum da hastalanmadan önce çalışıyorlardı. Nöbet geçirmeye başladılar. Dengelerini sağlayamadıkları için yatağa bağlı hale geldiler. Biri bana el uzatsın, ‘Şurada tedavisi var’ desin, dünyanın neresinde olursa olsun, gideceğim.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden 20 yıl geçti çare bulunamadı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 06 Şubat 2018 tarihinde saat 17 20’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 20 yıl geçti çare bulunamadı haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

23 Ocak 2021, Cumartesi
 • İmsak
  06:31
 • Güneş
  07:58
 • Öğle
  13:05
 • İkindi
  15:39
 • Akşam
  18:02
 • Yatsı
  19:24
Sayfa Başı