GeriSpor 2 oya 70 bin dolar
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

2 oya 70 bin dolar

İstanbul'un da aday olduğu 1993'teki seçimin bir gece öncesi Avustralya Olimpiyat Komitesi Başkanı, Kenya ve Uganda'lı üyelerle oy pazarlığı yaptı. Uluslararası Olimpiyat Komitesi'ndeki rüşvet çarkına karışan 11 üye hakkında karar bugün Lozan'da verilecek.

Her gün yeni halka

Uluslararası Olimpiyat Komitesi'ni (IOC) tarihte görülmemiş şekilde sarsan rüşvet skandalına her geçen gün yeni bir halka ekleniyor. 2002 Salt Lake olimpiyatının evsahipliği ile su yüzüne çıkan rüşvet skandalının soruşturması hakkında bugün karar açıklanacak ancak Sydney'in de 2000 Yaz Oyunları'nı alabilmek için iki oya 70 bin dolar verdiği ortaya çıktı.

Tarihi toplantı

Lozan'da tarihi kararların verileceği IOC'nin toplantısında kapılar gazetecilere kapanırken, girişler güvenlik güçleri ve bariyerlerle çevrildi. 2002 Kış Olimpiyat Oyunları'nın evsahipliğini kazanan Salt Lake'in bazı IOC üyelerine 600 bin dolar, burslar ve hediyeler verdiği iddilarıyla patlayan skandal aslında Salt Lake ile sınırlı değil.

Yıl 1993

Tarih 22 Eylül 1993 ve yer Monte Carlo. İstanbul'un da aralarında bulunduğu 5 aday kentin 2000 yılı yaz olimpiyatına evsahibinin belirleneceği oylamanın yapılacağı tarihi günün bir gece öncesi. Avustralya Olimpiyat Komitesi Başkanı ve Sydney Organizsyon Komitesi'nin lideri John Coates, iki Afrikalı IOC üyesi ile akşam yemeğinde.

Afrika'ya rüşvet

Coates, bu yemekte iki misafirine, ertesi sabah yapılacak aday kentin belirlenmesi seçiminde oylarını Sydney lehine kullanmaları için Kenya ve Uganda Olimpiyat Komiteleri'ne 35'er bin dolar öneriyor. Rüşvet verilen IOC üyeleri Kenya'dan Charles Mukora ile Uganda'dan Francis Nyanweso. Bu olayı Avustralya basını Coates'in ağzından yazdı.

Sydney'in oyunu

Gelelim pazarlığın ertesi sabahına ve oylamaya. İstanbul bu lekenen seçimde eleniyor ve Pekin ile Sydney finalde. Bir gece önce 2 üyenin oyu için rüşveti veren Sydney finalde Pekin'e 45-43 üstünhlük sağlayıp Monaco'da 2000 yılı Yaz Olimpiyat Oyunları'nın evsahipliğini alıyor.

İlginç savunma

Ancak Coates iki üyeye verdiği 70 bin doları rüşvet olarak görmüyor ve bunu da savunuyor. Coates ‘‘Bu olimpiyata evsahipliği konusundaki ısrarımız için gerekliydi. Rüşvet değil. Kenya ve Uganda'da spora mali yardım yaptık’’ diyor. Avustralya 1994'ten beri bu 2 ülkedeki olimpik projelere yardım yapıyor.

Salt Lake'te başladı

Ayrıca Coates'in bu iki üyenin İngiltere ve Fransa'da lüks otellerde ağırladığı da belirtiliyor. Bu skandalların ortaya çıkmasının nedeni ise Salt Lake 2002 Kış Olimpiyat'nın organizasyon komitesi başkan yardımcısının sevgilisinin intikam amacıyla bazı rüşvet belgelerini basına vermesi.

Olimpiyata gölge düştü

IOC'nin İsviçreli üyesi Marc Hodler'in son 10 yıldaki olimpiyat aday kentlerinin rüşvetle belirlendi yolundaki iddiası ise buna tuz biber oldu. Tüm dünyada aslında sporun, dostluk, kardeşlik ve barışla iyi niyet ilkelerinin benimsendiği olimpiyat ruhunun rüşvet ve çıkar hesaplarıyla nasıl kullanıldığı ortaya çıktı.

Kentler kavgası

Yapılmaya başladığı dönemdeki yarışma ruhunu ve sportif yanını kaybederek son yıllarda evsahipleri açısından büyük bir gelir kaynağı olarak görülmeye başlanan olimpiyat, şimdi bu yönüyle yarışılan bir etkinlik. Olimpiyatı almak için kentler birbirleriyle kavgalara başladı.

Neler verilmiyor ki...

Kimi üyeye para, kimisine geyşa ikramı, kimisine lüks otellerde konaklama, kimisine yardım, kimisinin yakınlarına burs verilerek aday kentlerin oy satın aldığı kirli tablo gözler önüne seriliyor. IOC üyelerinin 150 dolara kadar hediyeler almasına izin veriliyor ancak bir çok üyenin bu rakamla sınırlı kalmayıp binlerce doları cebe indirdiği ortaya çıktı.

İŞTE KOLTUKLARI SALLANANLAR

IOC üyeleri ile Salt Lake 2002 arasındaki rüşvet trafiğinden bazı örnekler. Ekvator'lu Agustin Arroyo'nun üvey kızına iş ve okul bursu sağlandı. İstifa eden Libya'lı Bashir Mohammed Attarabulsi'nin oğlu Suhel Utah okullarında burs aldı. Mali'li Lamine Keita'nın oğlu veya kızına burs. Kongo'lu Jean Claude Ganga'nın eşi ve ailesine ücretsiz sağlık hizmeti, Salt Lake'li yetkililerden 70 bin dolar nakit para ve 60 bin dolarlık arsa verildi. Şili'li Sergio Stander Fantini'ye Santiago kentinin Belediye Başkanlığı kampanyası için 10 bin dolar para yardımı yapıldı. Swaziland'lı David Sibandze'nin oğlu Sibo'ya Utah Üniversitesi'nde master imkanı, Salt Lake Ekonomik Gelişme Merkezi'nde iş sağlandı.False