ANKARA HABERLERİ

19 Mayıs Stadı Başbakan’ın da gündeminde

Murat YILMAZ
14.10.2017 - 14:07 |Son Güncelleme :

Başbakan Binali Yıldırım, Ankara’nın başkent oluşunun 94. yıldönümü nedeniyle önceki akşam katıldığı programda 19 Mayıs Stadı’nın yerine yapılacak yeni statla ilgili, “19 Mayıs Stadı’nı 50 binin üzerinde kapasiteli yeni bir stadyum olarak inşa edeceğiz” dedi. Ankara Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde Grand Ankara Oteli’ndeki programda Başbakan Yıldırım, özetle şunları söyledi:

Murat YILMAZ

"Ankara için, Türkiye için bugüne kadar hizmet eden, taş üstüne taş koyanlara teşekkür ediyorum, herkesten Allah razı olsun. Belediye Başkanımıza, yaptıkları hizmetlerden dolayı teşekkür ediyoruz. Ankara’ya son yıllarda AK Parti hükümetleri ile 60 milyar tutarında yatırım yapıldı. Bunlara belediyemizin ve diğer özel sektörün yatırımları dahil değil. Birçok proje var ama hatırlayalım.

ANKARA’DAN 14 İLE HIZLI TREN

Ankara’yı hızlı trenin baş şehri yaptık. Yüksek Hızlı Tren Garı ile de Ankara’ya sembol bir eser kazandırdık. Ankara’yı Sivas’a bağlıyoruz. 2019’da Ankara’dan Sivas’a 2 saatte hızlı trenle gitmek mümkün olacak. 2 saat, İstanbul’da bir yakadan bir yakaya geçiş süresidir. İnşallah 2019’da aynı şekilde Afyon ve Uşak’ı da Ankara’ya hızlı trenle bağlamış oluyoruz. Böylece Ankara merkezli 14 ile nüfusun neredeyse üçte birinden fazlasının yaşadığı şehirlerimize hızlı tren ile ulaşma imkanımız olacak.

19 Mayıs Stadı Başbakan’ın da gündeminde

KIRIKKALE YOLU YETMİYOR

Ankara için başlayıp devam eden toplam projelerin tutarı 25 milyar TL’dir. Ankara’dan Kırıkkale’ye oradan da Delice’ye 120 kilometre bir otoyol ihalesini yaptık. Geçenlerde Kırıkkale’den geldim. Bu yol yetmiyor. O yolda muazzam bir trafik sıkışıklığı var. Ankara-Kırıkkale-Delici otoyolu yap işlet devret modeliyle kısa sürede tamamlanacak böylece Ankara’nın Anadolu’ya Güneydoğu’ya ve Akdeniz’e açılan kanalları daha da genişlemiş olacak.

50-100 YIL SONRASINI PLANLIYORUZ

Ankara’dan Niğde’ye bir otoyol ihalesini de gerçekleştirdik. Bu da yap işlet devret modeliyle gerçekleşecek 360 kilometrelik otoyol, bunun da yapımına başladık. İnşallah birkaç sene içerisinde bu da tamamlanacak. Bütün bunların yanı sıra uluslararası standartlardaki müsabakalara ev sahipliği yapacak şekilde 19 Mayıs Stadı’nı 50 binin üzerinde kapasiteli yeni bir stadyum olarak inşa edeceğiz. Bunun da kararını aldık. Ankara için hedeflerimizi 50 yıl, 100 yıl sonrasına göre planlıyoruz.

CHP ESENBOĞA’YI ELEŞTİRMİŞTİ

CHP’liler Ankara’daki Esenboğa Havalimanı’nın terminalinin yapılmaması için büyük direnç gösterdiler. ‘Devletin parasını çarçur ediyorsunuz ne luzüm var böyle terminale.’ Yap-işlet devret modeliyle yaptırdığımız o terminal ilk yılda garanti ettiğimiz yolcuyu geçti, üzerine çıktı. Üzerine çıkan yolcudan gelen gelirlerin yarısını da biz almaya başladık. Sözleşmemiz böyleydi. İş bilenin kılıç kuşananın. 14 yıl geçti süre bitti. Tekrar kiraya verdik. Oradan da külliyetli miktarda para aldık.

BAŞKENT İÇİN BU YETERLİ DEĞİL

Esenboğa Havaalanı’nın yurt dışına çıkışları zayıf. Şu anda 11 noktaya uçuş var. Bir başkent için bu yeterli değil. THY ile konuştuk. En kısa zamanda yeni uçuşları başlatıyoruz. İlk olarak 29 Ekim’de Frankfurt’a ardından Viyana, Berlin ve Paris’e yapılacak. Sözlerimi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sözüyle bitiyorum. ‘Ankara başkenttir ve ebediyen olarak başkent kalacaktır.’”

ANADOLU MEDENİYETLERİ MÜZESİ’Nİ MUTLAKA GEZİN

Ankara’da bulunan Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nin tarihi miras ve zenginliği yansıttığına dikkat çeken Başbakan Binali Yıldırım, “İçimizde görmeyen yabancı misafirlerimiz varsa mutlaka bu zenginliği, bu müzeyi ziyaret etmelerini öneririm” dedi.

19 Mayıs Stadı Başbakan’ın da gündeminde

İSTEK PARÇA ‘GÜL RENGİ’

Başkan Melih Gökçek, programda “Eski Ankara, Yeni Ankara” isimli bir sunum yaptı. Melih Gökçek ve eşi Nevin Gökçek, Mustafa Ceceli’den istekte bulundukları, “Gül Rengi” isimli şarkıya eşlik ettiler.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden 19 Mayıs Stadı Başbakan’ın da gündeminde hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 14 Ekim 2017 tarihinde saat 14 07’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 19 Mayıs Stadı Başbakan’ın da gündeminde haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

05 Nisan 2020, Pazar
 • İmsak
  04:54
 • Güneş
  06:21
 • Öğle
  12:57
 • İkindi
  16:32
 • Akşam
  19:23
 • Yatsı
  20:43
Sayfa Başı