112 Acil karşımızda ama yararı olmadı

Haberin Devamı


SEDAT Sözer... Gazeteci arkadaşımız. Karşıyaka Belediyesi Basın Danışmanı. Geçenlerde iletti bu metni, bende gecikme oldu. Hatta sordum, “Geçerli mi bu yazdıkların” diye, “Aynen” dedi. Söz Sedat Sözer’de:
“İnanılacak gibi değil, acil doktoru acil hastaya nasıl müdahale etmez? Başımıza geldi, inanamadım. İkinci kez tekrarlandı, dondum kaldım. Evim Karşıyaka’nın en eski sokaklarından, ‘Reşadiye Caddesi’ diye bilinen 1748 Sokak’ta. Burada bir binada Jandarma’ya ait poliklinik hizmet veriyordu yıllardır. Aynı binada giriş katında bir de 112 Acil ekibi var. 112 ambulansı her daim kapımızın karşısında duruyor. Evim bu binanın karşısında. ‘112 Acil karşımızda’ diye kendimize güven verir, her gelene de bunu güvence olarak anlatırdık. Taa ki başımız sıkışıp yardım isteyene kadar. Olay şu:

Haberin Devamı


Merkez görev versin

Apartmanımın giriş katındaki Ali amca aylar önce evinde kalp krizi geçirdi. Yaşlı eşi görüp üst katta kalan oğluna haber veriyor. Oğlu can havliyle karşı apartmandaki 112 Acil merkezine koşuyor. Burada ‘Kusura bakma biz öyle gelemeyiz, siz 112’ye telefon edin, merkez bize görev versin ancak, o zaman müdahale ederiz’ diyorlar. Komşum eve geliyor, can havliyle telefon bulunuyor, merkez aranıyor, merkez talimat veriyor, karşıdaki doktor müdahaleye geliyor. Bir de doktorun el çantasıyla gelip, kalp krizi olduğunu görüp, daha sonra geri dönüp tekrar malzemelerle gelip müdahale etmesi cabası. (Bu arada Ali amcamız rahmetli oldu.)
Aynı olay geçenlerde tekrar yaşandı apartmanımızda. Bu kez üçüncü kattaki komşumuz kalp krizi geçirdi. Duyanlar acile koştu, acildeki doktor yine ‘Biz müdahale edemeyiz, siz telefon edin, bize emir versinler o zaman geliriz’ cevabı verdi. Bu telaşede saniyeler önemliyken, telefonu bul, numarayı hatırla, emir versin, doktor gelsin derken bitmek bilmez dakikalar hızla geçiyor. Ne yazıktır ki Nesim amcayı da aynı şekilde kaybettik.

Kimi kime şikayet

İstanbul’da eylemlerde mesai sonrası sokaklarda ihtiyaç var diye gece yarılarına kadar gönüllü çalışan doktorlara ‘Niye müdahale ettin’ diye soruşturma açılıyor. Benim kentimde, maaşını devletten alan, görevi acil olaylara müdahale etmek olan doktor, üstelik mesai saatinde talimat almadan kılını kıpırdatmıyor. Ya da kıpırdatamıyor. Devletimin görevlisi bu anlayışta olunca, kimi kime şikayet edeyim anlayamadım. Bu sistemde bir tıkanıklık var, ama çözemedim. Devletimin görevlisi doktorlar, bu unvanı alırken bir başka yemin mi ediyor? İçim çok dolu, duygularım çok yüksek, sıkıntımız çok büyük. Üstelik de söz geçirebilecek makamımız kalmamış.

Sedat SÖZER

Haberin Devamı

1748 Sokak, No: 34 KARŞIYAKA

Sedat Sözer ve komşuları, yaralı. İki tatsız deneyim yaşamışlar, sonuç da hazin. Belki o doktorlar haklıdır, mevzuat, talimatlar öyledir. İlla ki merkezin talimatı gereklidir bir olaya müdahale için. Ama karşıdaki bir hastaya müdahale edemeyen doktorun içi rahat mıdır? Sağlık Müdürlüğü, dediğim gibi, mevzuat, yasa, talimatname, yönetmelik filan gibi gerekçeler gösterecektir. Ama son olarak söylüyorum, vicdanlar rahat olacak mıdır? Sedat ve komşuları, karşıda acil merkezi varken, bir doktor koşup gelebilecekken, “Merkeze telefon edin, emir versinler öyle gelebiliriz” mazeretini nasıl anlayacaktır? Gerçekten de, NASIL?

Haberin Devamı

 

Hız limiti 50 ama ama dinleyen kim

Çeşme-Ilıca’da, Ilıca Otel’le Altınyunus kavşağı arasındaki caddede oturuyorum. Bu caddede hız limiti 50, ancak bazı düşüncesiz araba, motosiklet, hatta kamyon sürücüleri, gösterişli araçlarıyla, patlak egzozlarıyla, aşırı süratle çok gürültü yapıyorlar. Bu caddede denetim talep ediyorum. Şimdiden teşekkürler. Kısa bir anımı anlatayım. Yıllar önce İtalya’nın kuzeyinden Venedik’e gidiyorum... Yolda arabamın egzozu patladı, trafik polisinin dikkatini çekti. Arabamı kapatacaktı, rica minnet Venedik - İzmir gemi biletimi gösterdim, bıraktılar.

Ahmet AYDIN

Bu sergi kaçmaz

Halk sanatçısı, büyük saz ve ses Rahmi Saltuk’un eşi Asuman Saltuk yarın Alaçatı’da bir sergi açıyor. Asuman Saltuk’la İlke Sönmez’in Peri Art Gallery’deki sergisinin açılış saati 19.00. Yeni Mecidiye Mahallesi 3045 Sokak’taki Peri Butik Otel’in galerisinde açılacak sergi 4 Ağustos’a kadar izlenebilecek. Bence kaçmaz, bilginize.

Haberin Devamı

112 Acil karşımızda ama yararı olmadı

Yazarın Tüm Yazıları