ANTALYA HABERLERİ

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü

AA / Güç Gönel
09.01.2015 - 15:34 | Son Güncelleme :

- Antalya'da 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla kutlama mesajları yayımlandı

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü
AA / Güç Gönel

ANTALYA (AA) - Antalya'da kamu kurumları, belediyeler ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, yayımladıkları mesajlarla 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutladı.

Antalya Emniyet Müdürü Cemil Tonbul, mesajında, gazetecilerin, ilkeli yayıncılık anlayışıyla olayları tarafsız şekilde halka aktararak, vatandaşın en doğal hakkı olan zamanında doğru ve eksiksiz bilgi almalarını sağlayarak, milletin vicdanına ses olduklarını kaydetti.

Tonbul, gazetecilerin Antalya'nın tanıtımına büyük katkı sağladığına işaret ettiği mesajında, tüm basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutladı.

- Konyaaltı Belediye Başkanı Böcek

Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, mesajında, basın mensuplarının toplumu bir taraftan gelişen olaylar karşısında aydınlatırken bir taraftan da önemli bir kamu görevini yerine getirdiğine değindi.

Böcek, kamuoyunu aydınlatmak için sorumluluk duygusu içinde, zor şartlarda haber peşinde koşan gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutlayarak, sağlık ve başarı diledi.

- AGC Genel Sekreteri Öyken

Antalya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Genel Sekreteri Haşmet Öyken, Türkiye'nin basın ve fikir özgürlüğü açısından evrensel standartların çok gerisinde olduğunu savundu.

Türkiye'de çok sayıda gazetecinin işten çıkartıldığını, siyasi ya da ekonomik nedenlerle gazete, dergi ve televizyonların haber merkezlerinin kapatıldığını ifade eden Öyken, mesajında şu görüşlere yer verdi:

"Paris'te mizahi dergiye yapılan saldırıyı da göz önüne alırsak, basın açısından kapkara bir tablonun içinde kaldık, yarınımız belli değil. Son dönemlerdeki en önemli sorunlardan birisi de basının siyasallaşması ve kutuplaşmasıdır. Siyasi parti yayın organı gibi çıkan ya da bir görüşü kayıtsız şartsız savunan gruplaşmalar bağımsız yayıncılık adına tehlike sinyalleri vermektedir. Ne çalışan gazetecilerin sorunları ne de halkın doğru, yansız bilgilenme hakkını sağlayacak basın özgürlüğü, gazetecileri, yazarları tutuklayarak, terörist ilan edilerek çözülemez. Düşünce ve basın özgürlüğünün olmadığı bir ülkede demokrasiden söz etmek imkansızdır."

- ATB Başkanı Çandır

Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır, çok sesliliğin demokrasinin olmazsa olmazı olduğuna işaret etti. Bunun için kişilerin sesini iletecek araçlara ihtiyaç olduğunu vurgulayan Çandır, basının bu görevi toplum adına yürüttüğünü kaydetti.

Şeffaf bir toplum için basına önemli görevler düştüğünün altını çizen Çandır, mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Basımızın Antalya'nın ekonomisinin gelişmesi için çalışan üretici ve işadamlarına her adımlarında destek olmaktadır. Bizlerin sesi olan gazeteci arkadaşlarımıza sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Zor koşullar altında kamu adına görev yapan basın çalışanlarının özlük hakları ve iş güvencelerine ilişkin yapılabilecekler gözden geçirilmelidir. Basın çalışanları ekonomik ve sosyal olarak kendini güvende hissetmelidir. Özgür basın olmazsa özgür toplumdan bahsedemeyiz."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Antalya haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Antalya haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

17 Nisan 2021, Cumartesi
 • İmsak
  04:48
 • Güneş
  06:14
 • Öğle
  13:02
 • İkindi
  16:43
 • Akşam
  19:40
 • Yatsı
  21:00
Sayfa Başı