« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Zürih'te son tango

Türkiye-İsviçre maçında yaşanan olaylardan sonra Alpay, Serkan, Emre ve Hamit ile Futbol Federasyonu’na verilecek ceza belirlenecek. Disiplin Komitesi kararını en geç çarşamba günü açıklayacak.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
VE büyük gün geldi çattı. FIFA Disiplin Komitesi bugün ve yarın toplanarak Türkiye-İsviçre maçında yaşanan olaylardan sonra Alpay, Serkan, Emre ve Hamit ile Futbol Federasyonu’na verilecek cezayı belirleyecek. Disiplin Komitesi kararını en geç çarşamba günü açıklayacak.

Peki ne karar çıkacak?

Futbolcularımız ve federasyon ne kadar ceza alacak?

Gelin toplantı öncesi sis perdesini biraz aralayalım ve sorulara yanıt arayalım.

Disiplin Komitesi önce olaylara adı karışan futbolcularımızın dosyalarını görüşecek. Alpay, Hamit Altıntop, Emre ve Serkan bugün son kez komite üyeleri ile görüşecek. Toplantıya önce Alpay girecek. Alpay, salı günü maçı olduğunu ifade ettiği için komite Alpay’ın duruşmasını pazartesi saat 12.00’ye aldı. Alpay’dan sonra Serkan, Emre ve Hamit ifade verecek.

Bıçakcı İsviçre’ye uçtu

Futbolcuların duruşması sona erdikten sonra federasyonun dosyası salı günü gündeme gelecek. Futbol Federasyonu eski başkanı Levent Bıçakcı dün bu duruşma için 8 sayfalık son savunma dosyasıyla İsviçre’ye uçtu ve Alman avukatlarla bir araya geldi.

Savunmamızın en temel noktası şu; havaalanında yaşanan olaylar federasyonun bilgisi dışında gerçekleşti. Havaş olaya karışanların görevine son verdi. Seyirci olaya karışmadı dolayısıyla seyircisiz maç oynama cezası verilmemeli, bu suçsuz Türk seyircisini cezalandırmak olur.

Salı günü federasyonun savunmasını alacak komite üyeleri aynı gün akşam saatlerinde karar için toplanacak. Önce futbolcuların daha sonra da federasyonun cezalarını belirleyecek. Komitenin kararını salı akşamı ya da çarşamba sabahı açıklaması bekleniyor.

Şimdi gelelim cezalara?

Serkan Balcı’nın durumu kritik

Karar verecek komitede 5 üye bulunuyor. Komitenin başkanı Bahreynli. Üyeleri ise İsveç, Jamaika, G.Amerika ve Kongolu. Serkan’dan başlayalım. Komite, arkadaşlarına hava atmak için "Tekmeyi ben attım" dediği öne sürülen sarı lacivertli futbolcunun suçunu sabit görürse Serkan’ı çok büyük bir tehlike bekliyor.

5 maçtan, 1 yıla kadar futboldan men cezası..

Eğer Serkan’ın suçu sabit görülmezse ceza almadan da kurtulabilir. Başı en çok dertte olan futbolculardan biri de Alpay. İsviçreli oyunculara tekme atan Alpay için de benzer bir ceza gündemde.

Alpay’ın kurtuluşu yok

5 maçtan 1 yıla kadar futboldan men. Komitenin ceza vermesi beklenen futbolculardan biri de Emre Belözoğlu. Emre için de en az 5 maç ceza bekleniyor.

Komiteye ifade verecek futbolculardan Hamit Altıntop ise ceza almayacak. Çünük Disiplin Komitesi üyeleri Hamit’i, "Tekme konusunda" Serkan ile yüzleştirmek için duruşmaya çağırdı.

Futbol Fedarasyonu’na verilecek cezanın 2 maçtan az olmayacağı ifade ediliyor. Ancak özellikle koridorda yaşanan olaylar başımızı derde sokacak gibi görünüyor. Komitenin Türkiye’ye en az 2 ile en çok 7 maç ceza vermesi gündemde.

Bunları da Beğenebilirsiniz