"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Zulüm ve işkene altındayız

Yukarıöveçler'de oturuyoruz. Burada 10’ar katlı binaların arasında kalmış gecekondular var.

Bu gecekonduların esas sahipleri hakları başka arsalardan verildiği için dairelerini alarak gitti. Boşalttıkları evlere işgalciler gelerek oturdu. Kimi hurdacılık yapıyor, kimi koyun satıyor. Suç oranı da bir hayli yüksek. Bu evlerde oturanlar tarafından sürekli taciz ediliyoruz, çocuklarımız dışarı çıkamıyor, apartmanlarımız sürekli hırsızlığa maruz kalıyor. Çocukların bisikletleri, paspaslar, el aletleri vs.. sürekli çalınıyor. Yetmezmiş gibi bahçeyi aydınlatan direklerin arasındaki kabloları da çalıyorlar. Birkaç defa silahlı çatışma oldu evlerimizde yerde yatmak zorunda kaldık, dairelerden bir tanesi kurşunlandı vs.. Bir zulüm ve işkence altındayız. Bu olayların hepsi emniyet kayıtlarında mevcuttur. Ankara Valiliği’ne, Çankaya Kaymakamlığı’na ve Çankaya Belediyesi’ne belge ve bilgilerle beraber bu durumu ilettik.

Zulüm ve işkene altındayız

 

En azından buradaki ara yolların açılarak bu işgalcilerin bir kısmının bertaraf edilmesi ve bazı evlerin yıkılmak üzere olduğu bunların tespit edilerek yıkılması, çöp haline gelen hurdaların temizlenmesi, kurban satışının çevre sağlığını tehdit ettiği vs...
Verilen cevaplar yapılacak yıkılacak okular tatil olsun vs... İki yıldır başvurularımızın sonucunu alamadık. Burada meydana gelecek yaralanmalar, belkide ölümler ve maddi kayıpların sorumluları bütün ihbarlara rağmen kimdir? Ankara’nın göbeğinde vatandaşının hakkını ve mağduriyetini gideremeyen Valilik, Kaymakamlık ve Belediye yetkililerinden sonra nereye başvuralım, yoksa biz bu apartmanları terk mi edelim veya kendimize göre kendi tedbirlerimizi mi alalım?
İdris AYDIN

//////

Arıtması varsa Ankara Çayı niye koku yayıyor

Çubuk’tan başlayıp Keçiören’den geçmekte olan Ankara Çayı’nın atık sulardan arındırıldığı, pis su karışımının önlendiği ve hatta içinde sandalla gezilebileceği söyleniyordu.
Ama maalesef bu doğru değil.
Çayın kötü kokusu çevresinde oturan ve yakınından geçen insanları müthiş rahatsız ediyor. Neden yetkililer bu çayın arıtılmasını ciddi anlamda yapmazlar? Şehrin merkezinden ve yerleşim alanların ortasından geçen bu çayın çevreye verdiği zararı kimse görmez mi? Yıllardan beri bu çayın temizleneceği söylenir ama gelin görün ki şu yazın sıcak günlerinde dayanılmaz koku yaymakta ve sanırım sağlığa da çok zarar vermektedir. Bu çaya pis su katılımları devam etmiyor ise bu kötü koku nasıl çıkabilir?
E. S.

///

Kadersiz turizmciler

Bizler dört yıllık turizm otelcilik mezunlarıyız. Biz dört yıllık aynı diğer lisans programları gibi eğitim görüp bu dört yıllık süre zarfında staj gören bunların yanında çoğu arkadaşımız yabancı dile sahip mezun kişileriz, Kültür ve Turizm Bakanlığı uzman yardımcılığı sınavında maalesef yıllardır bizi görmüyor. İstastistik, Şehir Planlama, Sanat Tarihi gibi bölümler bile sınava başvuruyor. Biz sahipsiz olduğumuz için ne atanamayan öğretmenler gibi ne de diğer bazı meslek örgütleri gibi sesimizi duyurabiliyoruz.
Duygu YILDIZ

//////

Biliyor musunuz

ANKARA İl Çevre Orman Müdürlüğü ile Çubuk Belediyesi’nin, ilçede bulunan mezarlıkların yeşillendirilmesi amacıyla mezarlıklara dikilmek üzere ücretsiz fidan dağıttığını...

 

X