ESKİŞEHİR HABERLERİ

Zülfü Livaneli, Yaşar Kemal'i anlattı

DHA
30.03.2016 - 15:54Son Güncelleme :
DHA

 

ESKİŞEHİR,(DHA)- SANATÇI Zülfü Livaneli, Eskişehir'de düzenlenen söyleşide ünlü yazar Yaşar Kemal ile olan anılarını anlattı.
 
Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kültür Sanat ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen söyleşiye aralarında Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'in de bulunduğu çok sayıda kişi katıldı.  'Yaşar Kemal Efsanesi' adlı belgesel filmden görüntülerin ekrana yansıtıldığı söyleşide konuşan Zülfü Livaneli, 28 Şubat 2015 tarihinde yaşamını yitiren Yaşar Kemal ile 44 yıllık dost olduklarını söyledi. Livaneli  "Yaşar Kemal'in dostu çoktu çünkü dost canlısı bir insandı. Dolayısıyla arkadaşı, eşi, dostu her zaman çok oldu. Ama biz tanıştıktan sonra daha farklı bir şey bulduk birbirimizde her halde ve her gün telefonlaşıp konuşurduk. Her gün buluşurduk. İsveç'te ve Paris'te yaşadık birlikte" dedi.
 
Yaşar Kemal ile olan dostuluğu ve yaşadıkarını 'Gözüyle Kartal Avlayan Yazar Yaşar Kemal' adlı kitabına aktaran Zülfü Livaneli, eserinin iki bölümden oluştuğunu belirterek, "Bir tanesi onun edebiyatı, sanatı, Türk ve Dünya Edebiyatı'na neler getirdiğiyle ilgili.  Diğeri ise işin olmazsa olmazı anılar. Anılar aslında anlatılamayacak kadar çok ve hoş anılar yaşadık. Size bunlardan bahsedeceğim. Belki konserler kadar eğlenceli olmayacak ama bir konferans kadar da sıkıcı olmayacak. Çünkü Yaşar Kemal'in olduğu yerde bir rüzgar eser. Kişiliğinin bir rüzgarı vardı. Bir yere girdiği zaman çevresine yayılan, herkesi o coşkunun içine sürükleyen bir rüzgarlı kişiliği vardı. Bir mucize gibiydi kendisi" diye konuştu.
 
-
 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Eskişehir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Eskişehir ilinden Zülfü Livaneli, Yaşar Kemal'i anlattı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Mart 2016 tarihinde saat 15 54’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Zülfü Livaneli, Yaşar Kemal'i anlattı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı