Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Zülfü Livaneli bu kez yazar olarak Atina'da

  Hürriyet Haber
  18 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 18 Aralık 2000 - 00:01

  Türkiye ile Yunanistan arasında barış köprülerinin kurulması için Yunan besteci Mikis Theodorakis'le birlikte yıllardır ortak konserler veren Zülfü Livaneli, bu kez yazar olarak geldiği Atina'da büyük ilgi topladı.

  Engereğin Gözündeki Kamaşma romanının Yunancaya çevrilmesi dolayısıyla Atina'ya gelen Zülfü Livaneli, kitapevi tarafından düzenlenen tanıtım toplantısına katıldı.. Kitabın tanıtımını Yunanistan'ın dünyaca ünlü kompozitörü Mikis Theodorakis yaptı. Theodorakis, Livaneli ile dostluklarının uzun yıllara dayandığını, Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkilerin en zor dönemlerinde barış için birlikte çalıştıklarını söyledi. İki halkın ortak değerlere sahip olduğunu belirten Theodorakis, sadece müzik değil edebiyat alanında da tanınan Livenali'nin özellikle gençler tarafından sevildiğini vufrgulayarak, ‘‘Livaneli şimdi de kitabıyla Türk ve Yunan gençlerini buluşturuyor’’ dedi.

  Zülfü Livaneli de ‘‘Ustam ve dostum' diye hitap ettiği Thedoroakis'e gençliğinde büyük hayranlık duyduğunu, onun hayatını en fazla etkileyen insanlardan biri olduğunu söyledi. 1975 yılından beri bir çok kez geldiği Yunanistan'a bu kez yazar olarak gelmekten mutluluk duyduğunu belirterek konuşmasına başlayan Livaneli, romanıyla mutlak iktidarla iktidarsızlık arasındaki ilişkiyi incelemek istediğini, bunun için de Osmanlı dönemini dekor olarak kullandığını ve o döneme ait bakışının da kitaba yansıdığını söyledi.

  Theodorakis ile Livaneli'nin bir araya gelişi, Atina'da ve Yunan medyasında büyük yankı yarattı. Tanıtım toplantısına, Başbakan Kostas Simitis'in danışmanı Yorgos Pandayas da katıldı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı