Gündem Haberleri

  Zucchero'ya yoğun ilgi

  Hürriyet Haber
  22.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Tüm dünyanın büyük bir hayranlıkla takip ettiği Zucchero, geçtiğimiz yıl çıkardığı 19. albümü "Fly"ın dünya turu dahilinde yeni ve eski hit parçalarıyla önceki akşam Istanbul Arena'da hayranlarıyla buluştu.

  1990 yılında Paul Young''la birlikte seslendirdiği " Senza Una Donna " adlı parçasıyla dünya müzik listelerinin zirvesine oturan, İtalya' nın rock ve blues müziğinin en iyi isimlerinden biri olarak kabul edilen Zucchero, İstanbullu hayranlarına müzik ziyafeti çetki. Gitarıyla sevilen şarkılarını seslendirdiği konserde ilginç kostümü ve sahne tasarımı ile dikkat çekti.

  Zucchero, 1970''de başladığı müzik kariyerinde besteci kimliğiyle ön plana çıkarken, Miles Davis, Eric Clapton, Joe Cocker, Andrea Bocelli, Sting, Luciano Pavarotti, Tom Jones, John Lee Hooker, B.B.King, Sheryl Crow ve Ray Charles gibi dünyaca ünlü sanatçılarla yaptığı düetlerle dünya müzik listelerini sürekli işgal etti. Sanatçının 2004 yılında yayınladığı ve birçok ünlü sanatçıyla yaptığı düetlere yer verdiği ZU&CO adlı albümü dünya çapında 5 milyondan fazla sattı. Albümün lansmanı için Londra Royal Albert Hall''da gerçekleştirdiği ve Eric Clapton, Luciano Pavarotti, Paul Young, Ronan Keating, Mana ve Brian May gibi sanatçıların katıldığı konser DVD olarak da piyasaya sürüldü.

  Zucchero ilk gerçek anlamda görünürlüğünü Sanremo Festivalinde "Una notte che vola" ve "Nuvola" ile yaptı. İlk albümü "Un po' di Zucchero idi. İkinci albümü Zucchero and the Randy Jackson Band'i İtalyan yapımcı Corrado Rustici ile yaptı. Zucchero'nun en önemli hitlerinden "Done" bu albümde bulunuyor.

  Asıl ismi Adelmo Fornaciari olan Zucchero'ya şeker anlamına gelen bu lakabı okul öğretmenlerinden biri verdi. Sanatçının önemli hit parçaları (Randy Crawford ile birlikte de seslendirdiği) "Diamante", (Eric Clapton''la birlikte seslendirdiği) "Wonderful World" bu albümde yer alıyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı