Zorunlu tasarruf ödemelerine iptal

Hürriyet Haber
12.12.2001 - 02:03 | Son Güncelleme:

Anayasa Mahkemesi, kamuoyunda milyonlarca çalışanı ilgilendiren ve ‘‘Zorunlu Tasarruf Yasası’’ olarak bilinen ‘‘Çalışanların Tasarrufa Teşvik Edilmesi ve Bu Tasarrufların Değerlendirilmesine Dair Yasa’’yla ilgili sürpriz bir iptal kararı verdi.

Yüksek Mahkeme, ‘‘Ödemeler’’ başlıklı 6. maddeyi, Anayasa'ya aykırı görerek, tümüyle iptal etti.

Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu'nun başvurusu sonucu, Anayasa Mahkemesi, bu iptal kararını verdi. Yüksek Mahkeme, doğacak yasal boşluğu dikkate alarak, bu konuda yeni bir düzenleme yapılması için Hükümet'e 9 ay süre tanınmasını kararlaştırdı. Buna göre, gerekçeli karar, Resmi Gazete'de yayımlanıp yürürlüğe girdikten sonra, 9 ay içinde yeni bir düzenleme yapılacak.

İPTAL EDİLEN MADDE

Yüksek Mahkeme, Danıştay'ın bir başka başvurusu üzerine aynı maddenin 3. fıkrasını, 21 Eylül 1998 tarihinde iptal etmişti. İptal edilen fıkra, ‘‘En az 6 yıl tasarrufta bulunanlara, istedikleri takdirde sadece biriken tasarruf kesintilerinin, Bağ-Kur kapsamında olanlar bakımından da tasarruf tutarlarının ödeneceğini’’ öngörüyordu. Anayasa Mahkemesi'nin iptal ettiği ‘‘ödemeler’’ başlıklı 6. madde şöyle:

Emeklilik veya ölüm halinde biriken tasarruf kesintileri ile devlet ve işveren katkıları, Bağ-Kur kapsamında olanlar bakımından tasarruf tutarları ve devlet katkıları, ilgililere veya kanuni mirasçılarına neması ile birlikte ödenir.

En az 15 yıl tasarrufta bulunanlara istedikleri takdirde biriken tasarruf kesintileri, devlet ve işveren katkıları, Bağ-Kur kapsamında olanlar bakımından tasarruf tutarları ve devlet katkıları ile bunlarınnemasının toplamının 3/5‘i ödenir.

İkinci ve üçüncü fıkralara göre ödeme yapılanlara tasarruf kesintisi, devlet veya işveren katkıları Bağ-Kur kapsamında olanlar bakımından tasarruf tutarları ve devlet katkıları ile nemanın ödenmeyen kısmı 3. madde uyarınca, T.C. Ziraat Bankası Ankara Merkez şubesinde açılacak hesaba nema olarak kaydedilir ve bunlar bu kanunda belirtilen imkanlardan, işe yeni başlayanlar gibi değerlendirilmek suretiyle yeniden yararlanabilirler.

En az iki yıl tasarrufta bulunanlara istedikleri takdirde, tasarruf kesintileri, devlet veya işveren katkıları; Bağ-Kur kapsamında olanlar bakımından tasarruf tutarları ve devlet katkıları toplamı üzerinden tahakkuk edecek nemanın 1/3‘ü her yıl ödenir.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı