Zorunlu tasarruf neması enflasyona endeksleniyor

Hürriyet Haber
18 Ekim 1997 - 00:00Son Güncelleme : 18 Ekim 1997 - 00:01

Önceki yıllarda Merkez Bankası reeskont faiz oranıyla nemalandırılan çalışanların zorunlu tasarruf hesaplarına bu yıl başından itibaren enflasyon oranı kadar faiz uygulanması kararlaştırıldı. Buna göre, 1996 yılında Refahyol tarafından yüzde 5.2 oranında nemalandırılan zorunlu tasarruflar, 1997 yılında yüzde 90 civarında gelir sağlayacak.

Hazine Müsteşarlığı yetkililerinin verdiği bilgiye göre, Yüksek Planlama Kurulu, çalışanların tasarruflarını teşvik hesabında biriken paranın nemalandırılmak üzere yatırıldığı başta Kamu Ortaklığı Fonu tahvilleri olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarının borçlanma kağıtlarına 1997 yılı başından itibaren DİE'nin toptan eşya fiyatları endeksindeki artış oranı kadar faiz uygulanmasını kararlaştırdı. Önceki yıllarda ise yine Yüksek Planlama Kurulu kararıyla zorunlu tasarrufların yatırıldığı borçlanma kağıtlarına Merkez Bankası'nın reeskont işlemlerinde uyguladığı faiz oranı kadar faiz uygulanmıştı.

Reeskont faizi geçen yıl yüzde 50 olarak belirlenmişti. Bu yıl da reeskont faizi uygulansaydı, yılbaşından 2 Ağustos'a kadar yüzde 50, daha sonraki dönemde ise yüzde 67 oranı esas alınacaktı. Yıl sonunda enflasyonun yüzde 90 düzeyinde olacağı dikkate alınırsa, çalışanların tasarruflarının piyasa faizleri kadar olmasa da ona yakın bir oranda nemalandırılmasına olanak sağlandı.

Zorunlu tasarruf hesaplarını idare etmekle görevlendirilen Hazine, Yüksek Planlama Kurulu'na bu yıl da reeskont faiz oranı uygulanmasını önermişti. Ancak DPT'nin, enflasyonun ve piyasa faizlerinin çok altında kalan reeskont faiz oranının çalışanların tasarruflarının reel olarak azalmasına yol açtığını gerekçe göstererek karşı çıkması üzerine, Yüksek Planlama Kurulu bu öneriyi benimsedi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı