‘Zorunlu karşılık’la 2.8 milyar dolar gelir

Hürriyet Haber
23 Ağustos 2012 - 00:00Son Güncelleme : 23 Ağustos 2012 - 10:59

İstanbul Altın Rafinerisi (İAR) Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Halaç, Merkez Bankası’nın TL zorunlu karşılıkların altın olarak tesisini yüzde 25’ten yüzde 30’a yükseltmesinin ekonomiye fayda sağlayacağını belirterek, “Yastık altındaki 5 bin ton altının yüzde 10’unu dahi ekonomiye kazandırabilirsek bu 25 milyar dolarlık kaynak demek” dedi.

Merkez Bankası’nın TL zorunlu karşılıkların altın olarak tesis edilebilmesine ilişkin üst sınırı yüzde 30’a çıkarmasını çok doğru bulduklarını dile getiren Halaç şunları söyledi: “Oran daha da artarsa bankalar altına daha çok ilgi gösterecek. 5 puanlık artış bile kısa sürede ekonomiye önemli miktarda nakit girişi sağlayacak. Bu artışla piyasaya yaklaşık 2.8 milyar lira girecek. Merkez Bankası cesur ve stratejik politikalar izliyor.”

Altın 1645 doları gördü   

Uluslararası piyasada ise altının onsu son 16 haftanın en yükseği olan 1645.14 doları gördü. Analistler doların değer kaybetmeye devam etmesi, ABD Merkez Bankası (FED) ve Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) yeni bir paket açıklamaması nedeniyle fiyatın yukarı çıktığını kaydediyor.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı