Gündem Haberleri

  Zorunlu deprem sigortasını yurt geneline yayacağız

  Hürriyet Haber
  18.10.2005 - 14:41 | Son Güncelleme:

  Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Müsteşarı Sabri Erbakan, Zorunlu Deprem Sigortası'nın kapsamının tüm Türkiye'ye yayılacağını söyledi.

  İzmir'de dün meydana gelen depremler sonrası bugün en fazla hasarın oluştuğu Urla ve Seferihisar ilçelerinde incelemelerde bulunan Erbakan, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Evlerin genelde orta derecede hasar gördüğünü söyleyen Erbakan 2003 yılında yaşanan deprem sonrası hasar gören 300'e yakın eve güçlendirme yapıldığını, dün yaşanan depremde bu evlerde hiçbir sorun görülmediğine dikkati çekti.

  Türkiye'nin deprem kuşağında olduğunu, sağlam evler yapmak gerektiğini kaydeden Erbakan, şöyle konuştu:
  “Kendimize mezar değil ev yapmak zorundayız. Bu konuda toplumun bilinçli olması gerekiyor. Depremi yaşayan bölgelerde Büyükşehirlerde bile zorunlu deprem sigortası yaptıranların oranları çok az. İstanbul'da yapılan deprem şurasında bazı kararlar aldık. Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) ve Kat Mülkiyeti Kanunu yeniden ele alınacak. Mesela bazı evlere kat mülkiyeti kanunu nedeniyle güçlendirme yapılamıyor. DASK'ta da önemli bir yol aldık. Önümüzdeki aylar içinde açıklama yapacağız. Zorunlu Deprem Sigortası'nın kapsamını tüm Türkiye geneline yayacağız. Yaptırımları da artıracağız.”

  Urla'da evleri hasar gördüğü için 16 kişinin kaymakamlığa başvurduğunu anlatan Erbakan, çalışmaların kaymakamlıklara yapılacak başvurulara göre olacağını bildirdi.

  Erbakan, Bayındırlık İl Müdürlüğü yetkilerinin Seferihisar ve Urla'da hasar görülen evlerde teknik incelemelere başladığını, hasar tespit çalışmaları sonrası bölgede yapılabilecek çalışma ve yardımlar konusunda daha net bilgiye sahip olabileceklerine işaret etti. Erbakan, depremlerde meydana gelen hasarın büyük olmamasının sevindirdiğini söyledi.

  DURUM NORMALE DÖNÜYOR

  Bu arada, Seferihisar'da depremden bir gün sonra evlerin hasar durumu ortaya çıkmaya başladı. Özellikle ilçe girişindeki Karakayalar Semti Küçükev Sitesi ve Emre ve Kutludede sitelerindeki bazı evlerde hasar oluştu. Evlerin bir kısmında duvarlarda derin çatlaklar oluştu. Site sakinleri geceyi çadırlarda geçirdi. Bayındırlık yetkilerinin yapacağı hasar tespit çalışması sonrası çadırda kalanların durumunun netleşeceği belirtildi.

  Seferihisar belediye Başkanı Hamit Nişancı ise 2003 yılında yaşanan depremde kılcal çatlaklar görülen evlerin asıl yaşanan depremde hasara uğradığına dikkati çekti. Nişancı, İlçede durumun normale döndüğünü söyledi.
  Urla'da ise geceyi otomobillerinin içinde, sokak ve bahçelerde geçiren vatandaşların sabah saatlerinden itibaren evlerine girmeye başladıkları ve ilçede yaşamın normale döndüğü gözlendi. 

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı