"Noyan Doğan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Noyan Doğan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Noyan Doğan

Zorunlu deprem sigortasında neler değişti?

Önce, bilmeyenler ve henüz duymamış olanlar için söyleyeyim...

18 Ağustos tarihinden itibaren zorunlu deprem sigortasında yeni dönem başladı ve bu çerçevede, hem denetim tarafında hem de sigortanın uygulanışında ciddi değişikler yapıldı.

Bu tarihten itibaren de okuyuculardan birçok eleştiri ve soru aldım. Kimileri, sigortanın uygulanışında karşılaşacakları aksaklıklardan şikayet ediyor, kimileri de yeni dönemin kendilerini nasıl etkileyeceğini soruyor. Gelin isterseniz önce deprem sigortasında neler değişti, kısaca ona değineyim... Sonra, okuyucuların merak ve endişelerine açıklık getireyim. Afet Sigortaları Yasası kapsamında hem Doğal Afet Sigortaları Kurumu’nun (DASK) yapısında, hem de zorunlu deprem sigortasında birçok değişikliğe gidildi ama bana göre bunlardan üçü önemli. Madde madde anlatayım.

- Bugüne kadar sadece tapu işlemlerinde zorunlu deprem sigortası aranıyordu… Yani, alım-satım işlemlerinde konutun zorunlu deprem sigortası, tapu dairesine sunulmak zorundaydı ki, işlem yapılabilsin. İşte, 18 Ağustos tarihinden itibaren artık tapu işlemlerine ek olarak, elektrik ve su aboneliklerinde de deprem sigortası istenecek.

ELEKTRİK VE SU ABONELİĞİNDE ZORUNLU

Daha açık şöyle anlatayım. Yeni bir konut kiraladıysanız ve konutun elektrik ve su aboneliğini üzerinize geçirecekseniz, mutlaka o konutun zorunlu deprem sigortasının olması gerekiyor. Ya da yeni aldığınız konuta elektrik ve su bağlatacaksanız, ilgili kurumlara deprem sigortasını ibraz etmeniz gerekiyor. Veya da yıllardır oturduğunuz konutta elektrik ve su aboneliğinde bir nedenden dolayı değişikliğe gidecekseniz, önce sigortayı yaptıracaksınız. Kısacası... 18 Ağustos’tan itibaren zorunlu deprem sigortası olmayan konutlar yeni elektrik ve su aboneliği işlemlerini yapamayacak.

- Yeni dönemdeki değişikliklerden biri de zorunlu deprem sigortası yaptırmayanların, olası bir depremde; devletin, konut kredisi verme ve deprem konutu yapma yardımlarından artık yararlanamayacak olması.

- Ve bugüne kadar sadece sigorta acentelerinden, banka şubelerinden satın alınabilen zorunlu deprem sigortası, artık hem internet üzerinden hem de telefonla yaptırılabilecek.

Gelelim, okuyuculardan aldığım eleştiri ve yorumlara. Anladığım kadarıyla bir-iki noktada kafalarda soru işaretleri var. Bunlardan biri, yeni elektrik ve su aboneliklerinde kiracıların durumunun ne olacağı... Bir diğeri ise, bu işlemleri yaptırırken konutun sigortalı olup olmadığının nasıl anlaşılacağı ve bu konuda denetimin kim tarafından yapılacağı.

KİRACILARIN DURUMU NE OLACAK?

Okuyucuların büyük bir çoğunluğu, kiralanan konuttaki elektrik ve su aboneliğini kiracı üzerine geçirirken; sigortayı kimin, nasıl yaptıracağını soruyor ve bu uygulamanın sıkıntı yaratacağını savunuyor.

Açıkça ve uzatmadan söyleyeyim... Aslında ortada sıkıntı yaratacak bir durum yok. Zorunlu deprem sigortasını konut sahibinin yaptırması gerekiyor. Kiracılar, yeni elektrik ve su aboneliği için müracaat ettiklerinde; konutun sigortalı olup olmadığı, DASK ile abonelik işlemlerini yapacak kurumlar arasındaki elektronik bilgi paylaşımı sayesinde anında öğrenilebilecek. Konut sigortalıysa abonelik işlemleri yapılacak. Yok, konut sigortalı değilse onun da kolayı var... Kiracı, zorunlu deprem sigortasını, sigorta ettiren sıfatıyla yaptırır... Sigortanın primlerini de kiradan düşer... Elektrik ve su aboneliğini de bu sayede gerçekleştirir.

Son olarak şunu da belirteyim... Bugüne kadar sadece alım-satım için konutun metrekaresini düşük beyan edip, üç kuruş sigorta primi ödeyerek, tapu işlemini bitirme yolunu seçenler oldu. Eminim bundan sonra da elektrik ve su aboneliği için aynı yolu deneyecekler olacaktır. Bu yolu tercih edenlere diyecek bir sözüm yok. Ama bilinmesi gerekir ki, olası depremde de DASK, beyan edilen metrekare üzerinden hasarı öder... Benden uyarması... Sonra kalkıp da kimse, ‘devlet zararımı karşılasın, konut yapsın’ diye dövünmesin.

X