Zorunlu Deprem Sigortası başlıyor

Hürriyet Haber
26.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

Zorunlu Deprem Sigortası 27 Eylül Çarşamba günü yürürlüğe giriyor. Bu uygulamanın sonucunda sigorta yaptırmayanların tabu işlemleri yapılmayacağı gibi para cezasına da çarptırılabilecekler.

Sigorta bedelinin tespitinde konutun metrekare bedeli ile brüt yüzölçümünün çaprılması sonucunda bulunan tutar dikkate alınacak.

Sigorta şirketine sadece evin yapı tarzı ve metrekaresinin bildirilmesi gerekiyor. Buna karşın azami teminat tutarı 20 milyar liradan çok olamayacak. Prim tutarları ise 5 bölgeye ayrılan Türkiye'de yüksek riskli bölgeler için daha çok olacak.

Uzmanlara göre 100 metrekarelik betonarme bir konutun sigorta bedeli 15 milyar lira olacak. Eğer bu konutun 1. derecede riskli bir yerde bulunuyorsa bu bedel yıllık 30 milyon liraya çıkabilecek.

Zorunlu Deprem Sigortası yürürlüğe girmeden önce yapılan sigortalar süre bitimine kadar geçerliliğini koruyacak. Ancak süre bittiğinde Zorunlu Deprem Sigortası'nın yapılması gerekiyor

Birden fazla evi olan kişiler için indirim yapılamayacak. Ayrıca müstakil tapulu yazlıklar içinde sigorta yaptırma zorunluluğu geritildi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı