Zorlu, Vestel için ABD'de şirket alacak

Hürriyet Haber
09.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 09.02.2000 - 00:01

ZORLU Grubu tekstilden sonra elektronik ve beyazeşyada da yabancı bir markayı satın alarak büyümeyi seçti. İki yıl önce Fransız ev tekstili markası Bel-Air'i satın alarak Avrupa'da büyüyen Zorlu, Vestel için de ABD'de şirket satın alacak. Ahmet Zorlu, ‘‘Artık biz de dünya pazarında küçük

balıkları yutan büyük balık olacağız’’ dedi.

ZORLU Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, Vestel'in Avrupa'dan sonra ABD pazarında da büyümesi için Amerikalı bir şirketi satın almaya hazırlandığını açıkladı. Vestel'in ürettiği televizyonlarla Avrupa pazarında yüzde 17'lik pazar payına ulaştığını hatırlatan Zorlu, ‘‘Amacımız aynı başarıyı beyaz eşyada da göstermek. Amerika pazarında da elektronik ve beyaz eşya sektöründe büyüyeceğiz. Bunun için alacak şirket arıyoruz. Buzdolabı üretim kapasitemizi 1 milyon 200 bin adete çıkaracağız, bu nedenle yabancı ortak arayışımız da var. Bol bol şirket evliliği haberi duyacaksınız’’ diye konuştu.

Paris'teki ‘‘Confortec 2000’’ beyaz eşya fuarına Vestel ile katılan Ahmet Nazif Zorlu, Amerikalı bir şirketi almak için görüşmelerinin sürdüğünü belirterek, ‘‘Artık biz de dünya pazarında küçük balığı yutan büyük balık olacağız’’ dedi.

FLÖRT EDİYORUZ

Yabancı ortaklık ve şirket operasyonu için ABD ve Meksika'yı planladıklarını ve görüşmelerin sürdüğünü söyleyen Zorlu şöyle konuştu:

‘‘Tekstilde Bel-Air'i alıp Avrupa pazarında büyüdük. Elektronik ve beyaz eşyada da aynı yöntemle büyüyeceğiz. Artık global düşünüyoruz. O nedenle ABD ve Meksika ile ilgili planlarımız var. Bu pazarlarda sıfırdan fabrika kurmak zor. O nedenle bir şirket alacağız. Ya da şirket evliliği gündeme gelecek. Şu an flörtte olduğumuzu söyleyebilirim. Zorlu Grubu olarak toplam ihracat hedefimiz bu yıl 1 milyar dolar. Toplam 101 ülkeye ihracat yapıyoruz. Manisa'daki beyaz eşya fabrikası haziran ayından beri faaliyette. Yılda 600 bin ünite buzdolabı üretilen bu tesislerimizde yıl sonunda üretimi 1 milyon 200 bin adete çıkaracağız. Bu nedenle yabancı ortak arıyoruz.’’

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı