Zorlu Holding'de anlaşmaya doğru

Burcu TANER/İZMİR - DHA
11.05.2011 - 16:09 | Son Güncelleme: 11.05.2011 - 16:09

MAZHAR Zorlu Holding’in varislerinden Kemal ve Nafiz Zorlu kardeşler arasında süren anlaşmazlık, Nafiz Zorlu’nun talebi olan genel kurul toplanması kararıyla olumlu noktaya geldi.

Borsaya kote durumda olan Mazhar Zorlu Holding, Genel Kurulu’nun 5 Temmuz 2011’de toplanacağını Kamuoyu Aydınlatma Platformu’nda duyurdu. Ege Palas Oteli’nin icradan satışı ile ilgili farklı düşüncelere sahip Nafiz ve Kemal Zorlu kardeşlerin bir araya gelerek genel kurul tarihini belirlediği bildirildi. Daha önce Nafiz Zorlu bir basın toplantısıyla grup şirketlerinin borçlarını ödemek için yapılan centilmenlik anlaşmasını ağabeyi Kemal Zorlu’ya hatırlatmış ve Holding’i avukatıyla birlikte genel kurula çağırmıştı. Ege Palas da dahil 7 yıl önceki mal paylaşımında kendisinde kalan şirket ve gayrimenkullerin icradan satıldığını, tek taraflı zarara uğradığını belirtmiş, halen yüzde 30.7 ortağı olduğu holdingi mahkeme kanalıyla genel kurula çağırdığını açıklamıştı.

Borsaya yapılan genel kurul duyurusu bu konuya yeni bir boyut getirdi. Değerlendirme yapan Nafiz Zorlu, gelinen süreçte şirket genel kurul tarihinin uzlaşma ile belirlendiğini söyledi. Nafiz Zorlu, Kemal Zorlu’nun İş Bankası’na olan borç meselesinin tamamen halledilmesi için çalıştığını belirterek, şöyle dedi:

"Borç ödemekle ilgili bir finans modeli üzerine çalışıyorlar. Biz de bu çabalara destek olmak anlamında bir yol yaratmaya çalışıyoruz. Kendi taahhüt alanlarında yani borcu ödemekle ilgili bir ilerleme yaparlarsa, şirket yönetimine dönmeyebiliriz. Bizim temenimiz bu meselenin 5 Temmuz’a kalmadan çözülmesi ve aramızdaki diyaloğun aynen devamıdır."

KEMAL ZORLU: TÜM SORUNLARI HALLETTİK

Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Zorlu ise halka açık bir şirket olduklarını, bu konuda kesin bir anlaşma olmadan bilgi veremeyeceklerini açıkladı. Zorlu, "İş Bankası ile olan problemin en kısa sürede çözümü konusunda bir neticeye varacağımıza inanıyorum" diye konuştu. Kemal Zorlu, kardeşi Nafiz Zorlu ile aralarında anlaşmazlığa neden olan tüm sorunları ise hallettiklerini ifade ederek, "Nafiz ile hukuki, ticari, ailevi her konuda anlaştık. Bir sıkıntı yok" dedi.

NE OLMUŞTU?

Mazhar Zorlu Holding iştirakleri arasında yer alan ve kamuoyunda "Basmane Çukuru" olarak bilinen Dünya Ticaret Merkezi Projesi’nin sahibi Güç Yapı A.Ş. ile Tire’deki Güçbirliği Tekstil ile Alaçatı Rüzgar Enerji Santralleri’nin sahibi konumundaki Güçbirliği Holding ve bağlı şirketler 30 milyon doları Vakıfbank’tan olmak üzere 50 milyon doların üzerinde kredi kullanmıştı. 2001 krizi ve ardındaki gelişmeler sonunda devreye giren TMSF, grup şirketlerine el koyarak ailenin birçok mal varlığının icra yolu ile satışını gerçekleştirmişti. Son olarak İş Bankası, bankaya olan borçlar nedeniyle Ege Palas Oteli’nin icra yolu ile satışını istemiş ve Ankaralı Açılım İnşaat, 19.5 milyon lira ödeyerek satın almıştı. Kemal Zorlu’nun sahibi olduğu Ege Plast firması ise satışın iptali için dava açmıştı. Grup şirketlerinin borçlarını ödemek için centilmenlik anlaşması imzaladığı ağabeyi Kemal Zorlu’nun anlaşma hükümlerine uymadığını öne süren Nafiz Zorlu da, Baba Mazhar Zorlu’nun gözetiminde 2003 yılında şirketlerini ayırdıklarını, 2003’te ağabeyi Kemal Zorlu ile imzaladıkları protokol uyarınca mal bölüşümü yaptıklarını, ancak kendilerinin uyduğu bu protokole ağabeyi Kemal Zorlu’nun uymadığı iddiasıyla genel kurul toplanması için mahkemeye başvuracağını açıklamıştı.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı