İZMİR HABERLERİ

Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Zorlu:

AA / Halil Şahin
24.12.2014 - 15:49Son Güncelleme :

- "Biz kendi ürettiğimize inanmıyoruz. Türkiye emeklemesinden çıkmıştır, koşmaya başlamıştır. Bizim artık kendimize inanmamız lazım. Niye yerli kullanmıyoruz, hiçbir noksanımız yok" - Zorlu'ya İZTO tarafından Türkiye Ekonomisine Katkı Ödülü verildi

AA / Halil Şahin

İZMİR (AA) - Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, "Biz kendi ürettiğimize inanmıyoruz. Türkiye emeklemesinden çıkmıştır, koşmaya başlamıştır. Bizim artık kendimize inanmamız lazım. Niye yerli kullanmıyoruz, hiçbir noksanımız yok" dedi.

İzmir Ticaret Odası (İZTO) aralık ayı meclis toplantısına katılan Zorlu, iş hayatı boyunca Türkiye'de ilkleri yaptığını belirtti.

Zorlu, sanayici - devlet işbirliğini önemsediğini, Güney Kore'nin bu konuda iyi bir örnek olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

"Sanayisiz bir ülke, bir Türkiye düşünemiyorum. Tarım, turizm, hizmet sektörü de lazım ama sanayisiz bir ülke olmaz. Sanayide istihdam, ihracat var. Türkiye 6 milyar dolar tablet ve telefon ihraç ediyor. Artık bizim kendimize inanmamız lazım. Türkiye 1 milyon otomotiv üretimi yapıyor, 200 binini içeri satıyoruz. Biz ürettiğimiz 100 televizyondan 90'ını ihraç ediyoruz, 10'u iç pazara. Beyaz eşyadan 80'ini ihraç ediyoruz. Biz kendi ürettiğimize inanmıyoruz. Türkiye emeklemesinden çıkmıştır, koşmaya başlamıştır. Bizim artık kendimize inanmamız lazım. Biz niye yerli kullanmıyoruz, hiçbir noksanımız yok."

Dünyada ekonomik savaş olduğunu, Türkiye'nin de gücüne güvenmesi gerektiğini dile getiren Zorlu, Türkiye'nin son 12 seneden beri bir yerlere geldiğini, ancak yeterli olmadığını, yeni politikalar, yeni senaryolarla 2023 hedeflerinin gerçekleştirilebileceğini belirtti.

- "İzmir'e çok üzülüyorum"

Zorlu, İzmir'e sık sık geldiğini aktararak, "Karadeniz sözü var, su akayi, göz bakayi. Şehrin içine limanı kurmuşuz. Niye İzmir bir Cannes olmasın? İzmir bugün turizmde niye yok, çok üzülüyorum. İzmirli iş adamı önce kendisi yatırım yapacak ki sonra dışarıdakine 'gel yatırım yap' diyecek. Bir yer aldık İzmir'de, bir şeyler yapalım diye ama neler çıktı. Hala yapamıyoruz, mezbelelik duruyor. Nasıl turist çekeceksin?" diye konuştu.

- "Yiğidin hakkını yiğide verelim"

İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş da Demirtaş, Zorlu'nun tekstil, elektronik, beyaz eşya, enerji, gayrimenkul ve madencilik alanlarında 60'ı aşkın şirketle ekonomiye çok büyük katma değer kattığını 25 bini aşkın kişiye istihdam sağladığına işaret etti.

Demirtaş, yiğidin hakkını yiğide vermek istediklerini belirterek, bu yıl ilki düzenlenen "Türkiye Ekonomisine Katkı Ödülü"nü Zorlu'ya takdim etti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Zorlu: haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

12 Aralık 2017, Salı
 • İmsak
  06:28
 • Guneş
  08:12
 • Öğle
  13:16
 • İkindi
  15:44
 • Akşam
  17:59
 • Yatsı
  19:32
Sayfa Başı