İSTANBUL HABERLERİ

Zorlu Enerji Pakistan’da "Gold Standard" sertifikasını alan ilk şirket oldu

DHA
05.07.2016 - 10:21 |Son Güncelleme :

Zorlu Enerji Pakistan’da "Gold Standard" sertifikasını alan ilk şirket oldu

DHA

İstanbul, 5 Temmuz (DHA) - Zorlu Enerji, Türkiye’deki rüzgar enerji santral projelerinden sonra Pakistan’daki rüzgar santrali için de itibarlı yenilenebilir enerji projelerini derecelendiren "Gold Standard" sertifikasını aldı. Böylece Zorlu Enerji, Pakistan’da Gold Standard sertifikası alan ilk şirket olurken, yılda 100 bin tona yakın karbon salınımının önüne geçen projenin çevresel ve toplumsal boyutlarıyla sürdürülebilirliğe sunduğu katkı teyit edildi.
Zorlu Enerji’nin daha önce Gökçedağ, Sarıtepe ve Demirciler rüzgar enerjisi santral projeleri için aldığı Gold Standard sertifikası, yenilenebilir enerji projelerini karbon emisyonlarında sağladığı düşüş, doğaya saygılı olması, toplumsal kalkınmaya sunduğu katkı gibi farklı kriterlere göre değerlendirerek verilen küresel ölçekli en itibarlı program olarak kabul ediliyor.
Dünyada 80’den fazla sivil toplum örgütü tarafından desteklenen ve 1100 projenin de gelişmesi için çalışan program, Gold Standard Foundation tarafından yürütülüyor. Gönüllü piyasadaki kredibiliteyi ve şeffaflığı garanti eden serfika, yüksek kaliteli karbon kredilerinin oluşturulmasında bir kalite güvence bedeli sağlıyor. Risk kontrolü, paydaş kabulü itibar artırımı ve piyasa görünürlüğü kriterlerini karşılayan projenin sürdürülebilir kalkınmaya katkısı, bu sertifikayla onaylanmış oldu.
Gold Standard sertifikasının yenilenebilir enerji projeleri için yüksek kaliteli karbon kredilerinin oluşturulmasında önemli bir güvence sunduğuna dikkat çeken Zorlu Enerji Genel Müdürü Sinan Ak, "Tüm yatırımlarında toplumsal, çevresel ve ekonomik kalkınmayı destekleme vizyonuyla hareket eden bir Grup olarak, yenilenebilir ve temiz enerji projeleri için önemli bir eşiği temsil eden Gold Standard sertifikasına tüm rüzgar enerjisi projelerimizde sahip olmanın gururunu yaşıyoruz. Pakistan’ın Jhimpir bölgesinde 2009 yılında hayata geçirdiğimiz proje, yılda 100 bin tona yakın CO₂ salınımının önüne geçmesinin yanı sıra Pakistan’da toplumsal kalkınma konusunda da önemli bir değer yarattı. Sektörümüz açısından ilham verici olduğunu düşündüğümüz bu gibi projeleri hayata geçirmeye devam edeceğiz" diye konuştu.
Zorlu Enerji'nin Pakistan'da 2009 yılında elektrik üretimine başlayan 56,4 MW kurulu güce sahip santralı, ülkenin ilk rüzgar enerjisi projesi olma özelliğine sahip.
(Fotoğraflı)
 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İstanbul haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İstanbul ilinden Zorlu Enerji Pakistan’da "Gold Standard" sertifikasını alan ilk şirket oldu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 05 Temmuz 2016 tarihinde saat 10 21’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Zorlu Enerji Pakistan’da "Gold Standard" sertifikasını alan ilk şirket oldu haberi güncellenecektir.

İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ

21 Ekim 2019, Pazartesi
 • İmsak
  05:50
 • Güneş
  07:14
 • Öğle
  12:54
 • İkindi
  15:53
 • Akşam
  18:23
 • Yatsı
  19:43
Sayfa Başı