Zorlu, 350 milyon dolara perde hammaddesi üretecek

Hürriyet Haber
20 Ocak 1999 - 00:00Son Güncelleme : 20 Ocak 1999 - 00:01

Zorlu Grubu artık perde üretiminde kullandığı PTA hammaddesini kendisi üretmeye hazırlanıyor. Karadeniz veya Marmara Bölgesi'nde yapılması planlanan 350 milyon dolarlık yatırımla yılda 500 bin ton hammadde üretilecek.

Zorlu Grubu, perdelik ipliğin hammaddesi olan polyester çipini (PTA) Türkiye'de Nergis Holding'den sonra üreten ikinci tekstil kuruluşu oluyor. Karadeniz ya da Marmara Bölgesi'nde gerçekleştirilmesi planlanan 350 milyon dolarlık yatırımla, yılda 500 bin ton hammadde üretmeyi planlayan Zorlu Grubu, üretiminin önemli bölümünü ihraç etmeyi hedefliyor.

Petkim'in talebi karşılamakta yetersiz kalması, tekstil kuruluşlarını polyester çipi üretmeye yöneltti. Bunun ilk uygulamasını Nergis Holding gerçekleştirdi. Nergis Holding'in ürettiği perdelerde hammadde olarak kendi polyester çipini kullanmaya başlaması diğer tekstil firmalarını da harekete geçirdi. Şimdi, Zorlu Grubu 350 milyon dolarlık yatırımla polyester çipi üretmeye hazırlanıyor. Zorlu Grubu Yönetim Kurulu üyelerinden Zeki Zorlu, yatırım için sahil şeridinde bir kent seçeceklerini belirterek, ‘‘Yatırım, Marmara ya da Karadeniz Bölgesi'nde gerçekleştirilecek’’ dedi.

Şu anda, PTA ihtiyacının yüzde 80'inin Avrupa'dan geri kalanını da Petkim'den karşıladıklarını belirten Zorlu, yatırımın yıllık 500 bin ton kapasiteli olacağına da dikkat çekti. Zeki Zorlu, ‘‘PTA'yı perdelik iplik olarak kullanıyoruz. PTA eritilerek perdelik iplik haline getiriliyor. Bu nedenle bizim üretimimizde önemli bir yer tutuyor. Petkim'in kapasitesi bizim ihtiyacımızın ancak yüzde 20'sini karşılıyor. Başta Belçika olmak üzere, Avrupa'dan ithalat yapmak zorunda kalıyoruz. Hem ihtiyacımızı karşılamak hem de ihraç etmek amacıyla bu yatırımı yapmaya karar verdik. Bu yatırımların da sahil şeridinde yapılması gerekiyor. Bu nedenle Karadeniz ve

Marmara Bölgesinde yer arıyoruz. Tesis, üç yıl içinde de devreye girecek’’ dedi.

AMBALAJ YOLDA

Zorlu Holding Yönetim Kurulu üyesi Zeki Zorlu, 2000 yılında gerçekleştirecekleri bir diğer yatırımın da ambalaj alanında gerçekleştirileceğine değindi. Yatırıma gerekçe olarak da bu yıl Vestel tesislerindeki televizyon üretiminin 5 milyon adede ulaşmasının yanı sıra, iplik üretiminde de beklenen artışı gösterdi. Zorlu, ‘‘1983'te Türkiye'de kaliteli iplik üretilmediği düşüncesiyle Bursa Organize Sanayi Bölgesi'inde Korteks bünyesinde polyester iplik yatırımı yapmaya karar verdik. Kasım ayında tesis yüzde 50 kapasite ile deneme üretimine başladı. Bir iki aya kadar tam üretime geçiyoruz. Bu fabrikaya 25 bin kutu gerekecek. Vestel'deki televizyon üretimi artışı ile kutu ihtiyacımız 75 bin adede çıkacak. Bu nedenle ambalaj yatırımı kaçınılmaz oldu’’ dedi.Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı