Zorla güzellik olmaz

Hürriyet Haber
09.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme: 09.03.1998 - 00:01

Yavuz GÖKMEN

‘TAŞ yerinde ağırdır’ atasözü benim en sevdiğim özdeyişlerin başında gelir. Atasözleri içinde yanlış önerme içermeyenlerinden biridir.

Ancak dün Ankara kulislerinde kulağıma çalınan ve ciddi kaynaklardan gelen haberleri öğrendiğimde, ‘‘Zorla güzellik olmaz’’ diye mırıldandım. Şu anda benim bir numaralı atasözüm bu oldu.

Ankara kulislerinde kulağıma çalınan söylentilerin özeti şuydu:

‘‘Güç odakları Mesut Yılmaz hükümetinden memnun değiller. Bu hükümetin istenilen hemen hiçbir şeyi yapamadığını sık sık dile getiriyorlar. Hükümete biraz daha süre vermeyi, eğer hükümet gene istenilenleri yapmazsa, 12 Mart modeli bir teknokratlar hükümeti kurmayı düşünüyorlar.’’

Bunları ciddiye aldım, çünkü Türkiye'deki kafa yapılarının nasıl olduğunu iyi biliyorum. Birtakım odaklar, zorla birtakım şeyleri yaptırmayı her zaman denemişler, sonra da yaptırmak istediklerinin tam tersinin gerçekleştiğini hayret ve üzüntü içinde görmüşlerdir.

Bunun nedenini de henüz anlayabilmiş değillerdir.

Eğer anlasalardı, bir daha aynı yollara tevessül etmezlerdi.

‘‘Zorla güzellik olmaz’’ atasözünü bilirlerdi.

* * *

Türkiye'de yapılan hiçbir askeri darbe iyi sonuçlar vermedi. Bilakis bu darbelerle amaçlanan her şeyin tam tersini gerçekleştirdi. 12 Mart'ta kurulan teknokratlar hükümeti Türkiye'nin gelmiş geçmiş en berbat hükümet modelini oluşturdu. Özgürlüklerin üzerine şallar örtüldü ve sonra nereden nerelere gelindiği anlaşıldı.

Arkasından gelen 12 Eylül, Kenan Evren'in kürsülerden Kuran-ı Kerim'den ayetler okumasıyla ünlendi. 12 Eylül sonrasında, eğer Türkiye'de irticai bir gelişme var idiyse bu daha da belirgin hale gelmişti. Bugün hâlâ bunun sancılarını çekiyoruz.

Ne var ki, birtakım güdük kafalar Türkiye'ye iyilik edelim derken kötülük ettiklerini anlamadılar ve anlamamakta da direniyorlar.

Ankara'daki söylentilerin kaynağını da bunlar oluşturuyor. Bunlar her şeyi zorla yapacaklarını sanıyorlar.

Zorla güzellik maalesef olmuyor ve güzelleştirelim derken, Türkiye giderek çirkinleşiyor.

Güzel Türkiye, özgür, demokrat ve konuşan Türkiye'dir.

Güzel Türkiye, dini ve hangi kökenden gelirse gelsin insanlarıyla barışmış Türkiye'dir.

Ve bu Türkiye her şeye rağmen yaratılacaktır.

* * *

Önümüzdeki Milli Güvenlik Kurulu toplantısında Mesut Yılmaz hükümetinin masaya yatırılacağı ve durumunun 28 Şubat'taki Refahyol hükümetini andıracağı öteden beri sızdırıldı; yazıldı; çizildi.

Ben kendi hesabıma, böyle bir durumun ortaya çıkmasını istiyorum.

İstiyorum ki, bu kez TBMM'nin aklı başına gelsin ve derlenip toparlansın. Orada alınması olası kararları görüşerek, halk iradesini üste çıkarsın. İstiyorum ki Cumhurbaşkanı da TBMM ile el ele versin.

TBMM kendisine dikte edilecek bir teknokratlar hükümetini reddetsin.

Ve demokrasi için elbirliğiyle gerekeni yapsın.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı