Gündem Haberleri

  ‘Zorla’ getirin

  Nurettin KURT/ ANKARA
  12.09.2013 - 01:00 | Son Güncelleme:

  Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ı zehirleyerek öldürdüğü iddiasıyla hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle dava açılan emekli Tuğgeneral Levent Ersöz’ün yargılanmasına başlandı.

  Davanın dünkü ilk duruşmasına, “sağlık sorunlarını” gerekçe gösteren Ersöz ile iddianamede “müşteki” olarak yer alan Özal’ın eşi Semra Özal ile oğlu Ahmet Özal katılmadı. Ersöz’ün avukatı Hulusi Coşkun, gizli tanık ifadelerinde Semra Özal’ın onur, kişilik ve namusuna yönelik iddialar bulunduğunu savunarak, duruşmanın gizli yapılması istedi. “Gizli tanıklar Özal’ın eşi tarafından öldürüldüğünü ima edip Ahmet Özal’ın bu süreçte bir takım pazarlıklar yaptığını, olayın ifşa edilmemesi için çaba gösterdiğini öne sürdüler” diyen Coşkun, Cumhurbaşkanlığı yapmış Turgut Özal’ın ailesinin bu şekilde tartışılmasının genel ahlakla bağdaşmayacağını savunarak, duruşmanın gizli yapılmasını talebinde bulundu. Ancak mahkeme, bu talebi reddetti.

  SEMRA ÖZAL’I YARGILAYIN

  Bunun üzerine Avukat Coşkun sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu gizli tanıkların doğru söylediğine kanaat getiriliyorsa, sayın Semra Özal’ın da burada yargılanması gerekir. Gizli tanık beyanında, ‘Semra hanıma şantaj yapılarak Levent Ersöz, Semra Özal’a Turgut Özal’ı zehirleterek öldürttü’ diyor. İfade tutanağı dosyada. Bunu söylüyor. Savcılık bu bölümleri iddianemeye koymadan atlamıştır. İddianame eksik düzenlenmiştir. O zaman Sayın Semra Özal’ında burada sanık olması gerekir.” Coşkun, Genelkurmay Başkanlığı’ndan gönderilen resmi yazılarda Türkiye Ulusal Stratejiler ve Hareket Dairesi’nin (TUSHAD) olmadığını, beyaz ve siyah kuvvetlerin bulunmadığının ortaya çıktığını, Turgut Özal’ın öldüğü tarihte müvekkilinin Şırnak’ta görevli olduğunu ve Ankara’ya hiç gelmediğini belirterek beraat talebinde bulundu.
  Mahkeme heyeti ara kararında emekli Tuğgeneral Levent Ersöz’ün beraat talebinin reddine, 3 talimat yazısı gönderilmesine rağmen ifade vermeye gelmeyen Ahmet Özal’ın bir dahaki duruşmaya ‘tanık’ sıfatıyla ‘zorla’ getirilmesine karar vererek duruşmayı erteledi. Ahmet Özal’ın avukatı Hasan İşgüzar, “Davadan vazgeçmesi veya gelmemesi söz konusu değil, kendisine tebligat ulaşmamış olabilir, bir dahaki duruşmaya katılacağız” dedi.

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı