"Taha Akyol" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Taha Akyol" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Taha Akyol

Zor yıllar

SURİYE Türkiye’ye savaş ihraç ediyor; Ortadoğu’daki sadece terör değil, etnik ve dinsel çatışmaları Türkiye’ye aktarma biçiminde bir savaş ihracı bu.

Reyhanlı’da cumartesi günü ortaya çıkan vahşet ve tahribat tablosu, Suriye’de, Irak’ta, Lübnan’da görülenlerin bir tekrarı gibiydi.
Suriye 22 Haziran 2012’de uçağımızı düşürdü, hem de “Ben düşürdüm” diye ilan ederek. Buna karşı Türkiye’nin tepkisi “angajman kuralları”nı değiştirmek oldu. Suriye’den bu tarafa yaklaşan herhangi bir hava cismini daha sınıra gelmeden vuracaktık... Suriye Türkiye’nin bu “resmi” açıklamasına uydu fakat “gayriresmi”, daha doğrusu “gayrinizami” saldırılarını sürdürdü. Reyhanlı bu zincirin son halkası.

MUHABERAT BAĞLANTISI

Cilvegözü sınır kapısında 11 Şubat 2013 günü bomba yüklü araçla yapılan terörist saldırıda 4’ü Türk vatandaşı olmak üzere 17 kişi ölmüştü. Yakalanan failler için İçişleri Bakanı Muammer Güler o zaman da “Suriye istihbaratı ile ilişkisi tespit edildi” diye açıklama yapmıştı. (Hürriyet, 11 Mart)
Reyhanlı’da, şehir merkezinde, iki noktada yapılan saldırıda yine bomba yüklü araçlar kullanıldı; tahribat çok daha büyük, can kaybı çok daha vahim... Bu satırlar yazılırken 46 vatandaşımız hayatını kaybetmişti, 51 yaralı hastanelerdeydi. Çok sayıda bina tahrip olmuştu.
Tıpkı Ortadoğu’daki diğer terör manzaraları gibi...
Yine faillerin “Muhaberat”la, yani Suriye istihbaratıyla ilişkili olduğu açıklandı.
Suriye’den bu tarafa düşen top mermilerini, füzeleri saymıyorum...

GÜVENLİK SIKINTISI

Terör eylemlerinden başka, toplumsal dokumuzda Sünni-Nusayri diye kimlik yırtılmaları yaratmak da önemli bir tehdittir. 200 bine yakın resmi sığınmacı var; kamplarda devlet tarafından bakılıyorlar. Gayriresmi yani kayıt dışı olarak gelmiş Suriyeli sayısının 400 bin olduğu söyleniyor.
Bu kadar bir kalabalığın güvenlik bakımından kontrol edilmesi çok zor. Sınırdan geçişlerin tam kontrol edilemediği ortada. Kim Muhebarat’ın adamı, kim terör elemanı, kim kiminle ne yapıyor, nasıl takip edecekseniz?
Ciddi bir güvenlik sıkıntısının yaşandığı belli.

‘ACİLCİLER’ VE SURİYE

Onun için bu eylemlerde hep Muhaberat faktörü görülüyor. Reyhanlı’daki vahşi eylemi THKP-C’nin Suriye ile yakın irtibatlı “Acilciler” kanadının yaptığı belirtiliyor. Dün yapılan gözaltılar bunu doğruladı. “Acilciler”in baş organizatörü Miraç Ural’ın 1970’lerden beri “Esad ailesiyle irtibatlı olduğu” yolunda bilgiler var.
Sorun sadece güvenlik sıkıntısı değil.
Toplumsal dokuda da kritik bir tablo var; Suriye yörede Sünni-Nusayri gerilimini tetiklenmek istiyor. Nusayri yani Arap Alevisi.

ZOR YILLAR ÖNÜMÜZDE

Bizim Nusayri vatandaşlarımızın Suriye’de Baas rejiminin yerine otoriter bir Sünni rejimin gelmesinden daha bir endişe duydukları biliniyor. Suriye’deki içsavaşa bu endişeyle bakıyorlar.
Suriye’den çok fazla sayıda sığınmacı gelmiş olması ve bunların düzensiz hareketleri de bölgede gerilimlere yol açıyor. Reyhanlı’daki kanlı eylemden infiale kapılan vatandaşlarımızın, olayla ilgisi olmayan Suriyelilere saldırmaları ve polisin havaya kurşun sıkarak bir çatışmayı önleyebilmesi, duyguların nasıl kontrolden çıkabileceğini gösterir.
20. yüzyılın başında Balkanları kana boğan dini ve etnik kimlik çatışmaları 21. yüzyılın başında Ortadoğu’da kendini gösteriyor, haritalar sarsılıyor! Sade Suriye değil, İran’dan Akdeniz’e, Türkiye’yi zor on yıllar bekliyor. Birinci tedbir, soğukkanlı olmak, tahriklere kapılmamaktır.

NOT: Sizlerden bir hafta izin rica ediyorum. Tekrar görüşmek üzere.

X
YAZARIN DİĞER YAZILARI