"Cengiz Semercioğlu" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Cengiz Semercioğlu" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Cengiz Semercioğlu

Zor tercih: Maç mı, film mi?

Salı akşamları Kanal D’deki sinema şöleni sürüyor. Geçen hafta <B>Yüzüklerin Efendisi: İki Kule</B>’yle sinemaseverlerin yüzünü güldüren Kanal D’de bu akşam serinin üçüncü ve son filmi <B>Kralın Dönüşü </B>(Kanal D, 20.00) ekrana geliyor.

Televizyonda ilk kez gösterilecek filmin süresi uzun olduğu için pek çok programı feda edeceğiz bu akşam.

Ancak bir tanesi var ki beni şimdiden kara kara düşündürmeye başladı: Real Madrid-Juventus Şampiyonlar Ligi maçı (Star, 21.30).

Bir yanda futbol sahasının yıldızları diğer yanda görkemli bir film... Bu akşam seçim yapmak zor olacak!..

Her sabah film...

Sabah kuşağında bitmeyen kavga gürültü işlerinden sıkılanlar için TRT’de bir süredir alternatif bir uygulama var. TRT sabah açtığı film kuşağında birbirinden güzel filmler yayınlıyor.

Bu sabah Eddie Murphy’nin oynadığı Müebbet Kuşları var bu kuşakta (TRT1, 10.25)... Yarın Joe Pesci’nin Kuzen Vinny’si, perşembe İşte Böyle Bir Kız, cuma Virginia’nın Yarışı adlı filmler gösterilecek.

Gelin-kaynana kavgasından sıkılanlara duyurulur.

Modası geçmemiş

Demek bazı şeylerin modası hiç geçmiyor... Yasemin Yalçın’ın ekrana döneceğini duyunca, ‘Levent Kırca bu kadar izleniyorsa Yasemince’de haydi haydi izlenir’ demiştim...

Öyle de oldu!

Cumartesi gecesi yeni karakterlerle uzun süre sonra ekrana dönen Yasemin Yalçın, Size Anne Diyebilir miyim’in hemen ardından 3’üncü sıraya yükseldi.

Gecenin en çok izlenen dizisi Cennet Mahallesi’ni geçmeyi başaran Yasemince, seyirciyle birlikte Kanal D’nin de yüzünü güldürdü.

Bu programda Dertler Derya

Gerçekten bu programda Dertler Derya... Star’da yayınlanıp ilk 100 program içine girememeyi başarmak kolay iş değil...

Pazartesi ilk program 62’inci sıradaydı, salı 74’e, çarşamba 90’a geriledi ve perşembe ilk 100’e giremedi. Cuma günkü program ise 100’üncü sıradaydı.

Dertler Derya’nın birinci haftada verdiği sınav hiç iç açıcı değil. Grafik tam tersi olsaydı umut var diyecektik ama program ilk haftada sürekli kan kaybederek ‘taban yaptı’...

Derya Tuna ilk televizyon programı olduğu için riskli bir isimdi... Galiba korkulan olacak!.. (Star, 12.50)

Reality programlara hangi logo yakışır?

Programda argo, sigara ya da alkol kullanımı var.


Cinsel içerik ve açık sahnelerin olduğu filmler için.


Bu program 13 yaş ve üzeri izleyiciler için uygundur.


Bu sembolün yer aldığı programlar ailece izlenebilir.


Şiddet ve korku içerikli program ve filmlerde kullanılacak.


Bu program 18 yaş ve üzeri izleyiciler için uygundur.


Türk televizyonlarında da artık sembollerin kullanıldığı dönem başlıyor. RTÜK’ün 2000 yılından bu yana çalışmalarını sürdürdüğü ve Avrupa televizyonları incelenerek oluşturulan sembollerin kullanılmasında son aşmaya gelindi.

Yapılan araştırmalar sonrasında Hollanda’da uygulanan sistemin Türkiye’ye getirilmesine karar verildi.

Akıllı İşaretler adı verilen sistemin tanıtımında Tele adlı bir logo kullanılacak. Bu logo herhangi bir ayrımı çağrıştırmayacak şekilde cinsiyetsiz olarak tasarlandı.

Çocukları ve gençleri zararlı içerikli yayınlardan korumak için hazırlanan logolar 7 adet. Bunlar ‘Genel izleyici kitlesi’, ‘Olumsuz örnek oluşturabilecek davranışlar’, ‘Cinsellik’, ‘Şiddet-Korku’, ‘7 yaş ve üzeri için uygundur’, ‘13 yaş ve üzeri için uygundur’ ve ‘18 yaş ve üzeri için uygundur’ uyarılarını simgeliyor.

Sistem uygulamaya girdikten sonra programlar tüm izleyici kitlesi, 7, 13 ve 18 yaş gruplarına göre kategorize edilecek.

İçerik kategorileri ise şiddet, korku, cinsellik ve olumsuz örnek oluşturabilecek davranışlar (ırk ayrımcılığı, sigara, alkol, kötü dil kullanımı) olarak belirlendi.

Siyah ve beyaz renkler ekranda dağılmadan net bir şekilde görülebildiği için Akıllı Semboller siyah-beyaz olarak tasarlandı.

Sistemin amacı zararlı içerik taşıyan yayınlara karşı aileleri uyarmak ve bilgilendirmek.

Tabii bu sembollerin kullanılmasıyla televizyonların sorumluluğu bitmiyor. Yani yayıncılar sembolleri kullanarak istedikleri yayınları yapamayacak.

Akıllı İşaretler Sistemi yaz sezonundan itibaren ekranlarda kullanılmaya başlanacak.

Benim en çok merak ettiğim gelin-kaynana programlarına hangi logoyu kullanacağımız? Malum şiddet var, argo var, korku var, her şey var bu programlarda...

Sabah programlarından başlayıp, gündüz kadın programlarına, akşam haber bültenlerine, prime time’da reality programlara kadar anlaşılan bizim ekranlarımızdan bu semboller hiç eksik olmayacak.

Ve galiba çoğu zaman üçer-beşer aynı anda kullanmak zorunda kalacağız!!!

TV bombaları Aferin!

Çok üzüldüm Gülben Hanım’a, çok korktu, panik oldu. Tabii Gülben Ergen’in bizim kadar Tülin’i ve Caner’i tanıması mümkün değil...

<ı>Aydın (Sabah Yıldızları’nda Gülbence’de yaşanan kavgayı değerlendiriyor)

Telekulak

Ben bazen Caner’in telefonlarını da dinliyorum.

<ı>Aydın (Caner için televizyona gelen telefonlardan bahsediyor)
X