Eğitim Haberleri

  Öğrenciler TYT örnek sorularını değerlendirdi: Zor değil, yorum gerektiriyor

  Eylül YÜCESAN
  04.12.2017 - 14:08 | Son Güncelleme:

  ÖSYM, 2018 yılında ilk defa uygulanacak YKS’nin ilk oturumu olan TYT’de çıkabilecek soru tipiyle ilgili örnek testleri yayınladı. Soruları değerlendiren üniversite adayları, genel olarak kolay bulduğunu ancak yorum gücü gerektirdiğini belirttiler.

  2018 yılında ilk defa uygulanacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) 23 Haziran Cumartesi, alan testleri ve yabancı dil sınavı ise 24 Haziran Pazar günü yapılacak. YKS ilk defa uygulanacağı için öğrenciler, eğitimciler ve aileler Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin (ÖSYM) yayınlayacağı örnek soruları merakla bekliyordu. Örnek kitapçıklar 3 Aralık pazar akşamı merkezin internet sitesinde yayınlandı. Soruları değerlendiren üniversite adayları, genel olarak testleri kolay buldu ve eklediler: “Yorum gerektiriyor.” İşte üniversite adaylarının 2018 TYT örnek kitapçığıyla ilgili görüşleri: 

  Öğrenciler TYT örnek sorularını değerlendirdi: Zor değil, yorum gerektiriyorORTA ZORLUKTA
  Cansu Kazankaya: Sorular orta zorlukta, eleyici olanlar da var. Türkçe paragraf ağırlıklı, matematik formül ezberlemekten ziyade soruda verilen formülleri kullanmayı gerektiriyor. Fende işlem sorusu yoktu, kimya ve biyoloji testi kolaydı. Üniversite sınavında zor sorular eleyici olacak. Onları yapanlar sıralamada öne geçecek.

  Öğrenciler TYT örnek sorularını değerlendirdi: Zor değil, yorum gerektiriyorSORULAR YGS TİPİ
  Yasin Kağan Külek: YGS ile aynı tarz sorular olduğunu düşünüyorum. Yetkililer diğer sınavlara benzemeyeceğini söylediler. Değişiklik kapsamında hocalarımıza “ne çıkacak” diye soruyorduk doğal olarak. Çıkan soruları incelediğimizde YGS’yi andırıyor. Çok zor olmadığını düşünüyorum. Kolay sorular çıkarsa sıralamadaki değişiklik farklı olacak. Böyle durumda okul puanın etkisi artar. Okul puanlarına da güvenmiyorum.

   

  YORUM GEREKTİRİYOR
  Öğrenciler TYT örnek sorularını değerlendirdi: Zor değil, yorum gerektiriyorBaturalp Avcıoğlu: Bence eskiden dört tür soru alanı vardı: Türkçe, matematik, sosyal ve fen. Şimdi beş tür oldu. Beşinciye, ‘düşünme kapasitesi’ diyebiliriz. Sorular işlem üzerinden çözülmüyor. Çözmek için okuduğunu yorumlamak gerekiyor. Kolay sorulmasından memnun değilim. Çünkü belirleyici nitelikte değiller.

  Öğrenciler TYT örnek sorularını değerlendirdi: Zor değil, yorum gerektiriyor

  GENEL OLARAK KOLAY
  Melih Gülle: Soruların bir kısmına bakabildim. Genel olarak bana kolay geldi. Zorlayıcı soru yoktu. Buna karşı yanlış yapmamam gerektiğini düşünüyorum. Soruları doğru yapanlar sıralamada öne geçecek.

  Öğrenciler TYT örnek sorularını değerlendirdi: Zor değil, yorum gerektiriyorALES TARZI SORULAR VAR
  Tuana Sarıkaya: Eşit ağırlık öğrencisiyim. Beni ilgilendiren derslere; Türkçe, sosyal ve matematik testlerine yoğunlaştım. Türkçe’de genel olarak okumaya dayalı orta düzeyli, normal paragraf soruları vardı. Sözcük türleri çok fazlaydı. Türkçe paragrafları ALES tarzı sorulardan oluşuyor. Bu tarz sorular iyi oldu. Matematikte mantığa dayalı sorular var. İşlem yapmadan cevaplarını bulabildim. Bazı sorular da işlem gerektiriyor. Sosyal bilimler testi de bilgi ve yoruma dayalı olmuş. Zorluk açısından bakarsak kolaya indirgenmiş. Bana Türkçe soruları farklı geldi.

  Öğrenciler TYT örnek sorularını değerlendirdi: Zor değil, yorum gerektiriyorReşat Yavcin: Sorular mantığa dayalı gibi gösterilip bilgi sorulmamış. İki ay çalışan kişiyle iki gün çalışan kişi eşit tutulmuş. Türkçe dersinde bilgi sorması gerekirken yorum sormuş. Sayısalcı olarak işlemsel sorular bekliyorduk. Yani sözel öğrenciler de bizim yaptıklarımızı yapabiliyor artık. Bu durumda kat sayı anlamında eleyiciliği azaltıyor. Her şey ikinci oturumda belli olmuş olacak.

  Öğrenciler TYT örnek sorularını değerlendirdi: Zor değil, yorum gerektiriyorMESLEK LİSELİYE AVANTAJLI
  Semanur Kandur: Türkçe ve matematik soruları sınavın eleyici dersleriydi. Sorular meslek liselerinin avantajı bizim dezavantajımız oldu. Matematikte sayısal işlemdense mantık soruları ön planda. Sayısalcılar ayırt edilemiyor. Fakat Türkçe'de alana göre ayırt edebiliyorlar. Türkçe sorularında dil bilgisi ağırlıklı olduğu için bilgi öne çıkmış. Yorum yapabilen öğrenci daha fazla soru yapabilecek. Bu da sıralamada bizi arkada bırakacak. 

  Etiketler: örnek soru
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı