Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Zonguldak'tan hüzünlü müjde geldi

  Durmuş SEVİNDİK/ZONGULDAK, (DHA)
  14 Ocak 2011 - 13:33Son Güncelleme : 14 Ocak 2011 - 13:33

  ZONGULDAK’taki grizu faciasında ölen 30 madenciden 41 yaşındaki Dursun Kartal ile 31 yaşındaki Engin Düzcük’ün cenazelerinin düştüğü tahmin edilen maden ocağındaki kuyuda temizlik çalışmalarında sona gelindi. Cenazelere 4- 5 gün içinde ulaşılması hedefleniyor.

  Geçen yıl 17 Mayıs’ta, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Karadon Müessese Müdürlüğü’ne ait Karadon Yeni Servis Kuyusu’nda yerin 540 metre altında meydana gelen grizu patlamasında 30 madenci yaşamını yitirdi. 28 madencinin cenazeleri çıkarılırken, Dursun Kartal ve Engin Düzcük’ün cenazelerinin bulunması için geçen 13 Aralık’ta başlatılan maden ocağındaki onarım çalışmaları sürüyor.

  Kuyunun onarım ihalesini alan Çinli Sino Steel Industr Trade Group Corporation firmasının 19 kişilik ekiple yürüttüğü çalışmalarda, patlamanın meydana geldiği eksi 540 katındaki temizlik çalışması tamamlandı. Patlama sırasında işçilerin cenazelerinin düşmüş olabileceği düşünülen ve eksi 720 metreye kadar inen içi su dolu kuyudaki temizlik çalışmasının, eksi 670’e kadar tamamlandığı belirtildi. Şu ana kadar yapılan çalışmalarda kuyudan 250 ton demir hafriyat ile 700 metreküp suyun tahliye edildiği belirtildi.

  TTK yetkilileri, kuyudaki temizlik çalışmasının gelecek hafta içinde tamamlanacağını, 4- 5 gün içinde de işçilerin cenazelerine ulaşılmasının hedeflendiğini söyledi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı