Gündem Haberleri

  Zonguldak'ta yağmur su baskınlarına neden oldu

  Ersin ERCAN- Gürkay GÜNDOĞAN/ZONGULDAK (DHA)
  08.07.2012 - 11:12 | Son Güncelleme:

  Zonguldak’ta etkili olan sağanak yağmur nedeniyle cadde ve sokaklar göle dönerken, bazı evleri su bastı.

  Kentte sabah başlayan ve yaklaşık 1 saat etkili olan sağanak yağmur, yaşamı olumsuz etkiledi. Rögar kapaklarının tıkanması sonucu cadde ve sokaklar suyla kaplandı. Liman Caddesi, Milli Egemenlik Caddesi ve Hastane yolu göle döndü. Araçlar, suyun içinde güçlükle ilerledi. Belediye ekiplerinin rögar kapaklarını açması, yağmurun da etkisini kaybetmesiyle caddelerde biriken su boşaldı. Ancak bir çok cadde ve sokak, yağmur sularının getirdiği toprak ve taşla doldu. Belediye ekipleri, caddelerde temizlik çalışması başlattı.

  EVLERİ SU BASTI

  Yağmur nedeniyle Mithatpaşa Mahallesi’nde ise bazı evler sular altında kaldı. Belediyenin yol çalışması yaptığı 708 Sokak’ta bulunan 35 yaşındaki Mustafa Karataş’ın evini su bastı. Mustafa Karataş, eşi ve 3 yaşındaki kızı ile birlikte kendisini dışarıya atarken, komşularının da yardımıyla içeride yarım metreyi bulan suyu boşaltmaya çalıştı. Karataş ve komşuları, evin duvarlarını delerek suyu boşaltırken, eşyalar zarar gördü.

  EVLERİ SU BASTI, FIRTINA AĞAÇLARI DEVİRDİ / Foto Galeri

  Mustafa Karataş, evin bir anda suyla dolduğunu, kendilerini güçlükle dışarıya atarak canlarını kurtardıklarını söyledi.

  Aynı sokakta Muhammet Demirci’nin oturduğu ev ile boş olan bir kaç ev daha sular altında kaldı. Sokakta oturan vatandaşlar, kazma ve küreklerle yukarıdan gelen suyun evlerine girmemesi için su kanalı açmaya çalıştı. Vatandaşlar, belediyeyi aramalarına rağmen yardım gelmediğini söyledi.

  FIRTINA AĞAÇLARI DEVİRDİ, ÇATILARI UÇURDU

  Zonguldak’ta sağanak yağmurla birlikte fırtına da etkili oldu. Ontemmuz Mahallesi’nde fırtına nedeniyle bazı evlerin çatıları zarar gördü. Ağaçların devrilmesine neden olan fırtınada, bir evin çatısındaki su deposu da uçtu.

  Ömür-Celal Çınar çiftinin evine, fırtınada çatının zarar görmesi nedeniyle yağmur suyu girdi. Çınar çifti, eşyanın zarar görmesini önlemek için akan bölümlerine leğen ve tencere koydu.

  Ontemmuz Mahallesi’nde oturan 51 yaşındaki Ömür Çınar, sabah 07.00 sıralarında bir anda fırtına çıktığını ve 5 dakikada ağaçları ve çatıları yerinden söktüğünü söyledi. Evinin çatısını onarmaya çalışan Şahinde Çevik de "Sabah yağmur başladı. Sonra fırtına çıktı. Pencereden baktığımızda her yer yıkılıyor sandık" dedi.

  Kozlu Beldesi’ndeki İhsaniye Mahallesi’nde de fırtına nedeniyle bazı ağaçlar devrildi. Bir kavak ağacı Yaşar Çelik’in evinin önünde park halindeki otomobilinin üzerine devrildi. Araçta büyük hasar oluştu. Belediye ekipleri, devrilen ağaçlar nedeniyle kapanan yolları temizlerken, mahallede hasar tespit çalışması başlattı.   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı