ZONGULDAK HABERLERİ

Zonguldak’ta ‘Verem Eğitimi ve Propaganda Haftası'

DHA
02.01.2017 - 11:52 |Son Güncelleme :
DHA

ZONGULDAK, (DHA)- ZONGULDAK Halk Sağlığı Müdürü Fatih Akca, her yıl geleneksel olarak Ocak ayının ilk Pazar günü başlamak üzere düzenlenen ‘Verem Eğitimi ve Propaganda Haftası'nın bu yıl 70’ncisini gerçekleştireceklerini söyledi.
Fatih Akça, hafta kapsamında Tüberküloz İl Koordinatörlüğü ve Toplum Sağlığı Merkezleri Eğitim Şubeleri tarafından etkinlikler planlandığını, il merkezi ve ilçelerdeki pek çok ilk ve orta dereceli öğretim kurumları, Halk Eğitim Merkezleri, Toplum Sağlığı Merkezleri, Kuran kurslarında eğitimler verildiğini ifade etti. Tüberküloz ve verem hastalığı konusuna değinen Akça, şöyle dedi:
"Tüberküloz, solunum yolu ile akciğerlere giden tüberküloz mikrobunun (MycobacteriumTuberculozis) yol açtığı bulaşıcı bir hastalıktır. Tüberküloz halen dünya genelinde önemli bir sağlık problemidir. Dünya nüfusunun yaklaşık üçte biri verem mikrobunu vücudunda taşımaktadır. Bu insanların yüzde 10’unda yaşamlarının bir döneminde verem hastalığının ortaya çıkacağı düşünülmektedir. Tüberküloz erkeklerde kadınlardan daha sıktır ve çoğunlukla genç yetişkinlerde görülmektedir. Verem hastalığının belirtileri; birkaç hafta içinde gittikçe kötüleşen inatçı öksürük, balgam çıkarma, kilo kaybı, ateş, gece terlemesi, iştahsızlık, halsizlik, yorgunluk ve kan tükürmedir."
Tüberkülozlu hastalarının tedavi edilmemesi durumunda ölüm oranının yüksek olabileceğini vurgulayan Akça, "Yapılan çalışmalarda tedavi edilmeyen bulaştırıcı tüberküloz olgularının yüzde 70’inin 10 yıl içinde hayatını kaybettiği saptanmıştır. 2015 yılında dünyada 10.4 milyon yeni tüberküloz vakası ve 1.8 milyon tüberkülozdan ölüm olduğu saptanmıştır. Tüberküloz, enfeksiyon hastalıklarından ölümlerde AIDS’ten sonra ikinci en önemli ölüm nedenidir" dedi.
FOTOĞRAFLI

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Zonguldak haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Zonguldak ilinden Zonguldak’ta ‘Verem Eğitimi ve Propaganda Haftası' hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 02 Ocak 2017 tarihinde saat 11 52’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Zonguldak’ta ‘Verem Eğitimi ve Propaganda Haftası' haberi güncellenecektir.

ZONGULDAK NAMAZ VAKİTLERİ

17 Ocak 2020, Cuma
 • İmsak
  06:39
 • Güneş
  08:09
 • Öğle
  13:08
 • İkindi
  15:34
 • Akşam
  17:56
 • Yatsı
  19:21
Sayfa Başı