ZONGULDAK HABERLERİ

Zonguldak'ta madencilerin yer altındaki eylemi

AA / Mustafa Kemal BEKTAŞ
19.12.2014 - 17:19Son Güncelleme :

- Ereğli ilçesindeki özel kömür işletmesinde çalışan madencilerin, 60 arkadaşlarının iş akitlerinin feshedildiği gerekçesiyle dün başlattığı ocaktan çıkmama eylemi devam ediyor

AA / Mustafa Kemal BEKTAŞ

ZONGULDAK (AA) - Zonguldak'ın Ereğli ilçesindeki özel kömür işletmesinde çalışan madencilerin, 60 arkadaşlarının iş akitlerinin feshedildiği gerekçesiyle başlattıkları ocaktan çıkmama eylemi dünden beri devam ediyor.

Arkadaşlarının işten çıkarılmasına tepki amacıyla dün 08.00-16.00 vardiyası için ocağa giren madencilere, aynı işletmede çalışan diğer mesai arkadaşlarının yanı sıra eyleme katılanların eşleri ve çocuklarının ile Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Armutçuk Müessesesinde 08.00-16.00 vardiyasından işten çıkan maden işçileri de destek verdi.

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Armutçuk Şube Başkanı İsa Mutlu, yaptığı konuşmada, yaklaşık 6 aydır maden işçilerinin işten atılma tehdidiyle karşı karşıya kaldığını söyledi.

Sermayenin güçlü olduğu dünyada yaşadıklarını öne süren Mutlu, şöyle konuştu:

"İşçi sınıfının hızla ezilmeye, sömürülmeye devam edildiği dünyada yaşıyoruz. İşçi temsilcileri olarak maalesef yüreğimiz kanıyor. Gerçeklerle yüz yüze olduğumuzu ifade etmemiz gerekiyor. 6 aydır işveren ve devlet arasındaki birtakım uyuşmazlıklardan dolayı sürecin bu noktaya kadar gelmesi, gerçekten istihdam sorununun yaşandığı Zonguldak için sarılması zor yaralar açmaya devam ediyor. Bu işletmede 800 civarında işçimiz çalışıyor. Biz zamanında 'özelleştirmeyin' derken, özelleştirmeyi gerçekleştiren devletten özel sektörde çalışanlara sahip çıkmalarını talep ediyoruz. Özel sektör de olsa burada istihdam yaratılıyorsa, burada kömür varsa ve yaklaşık 8 milyon ton kömür yer altında yatıyorsa şartlar ne olursa olsun, istihdam açısından bu bölgenin gençleri boş geziyorsa buraya gerekli kolaylıklar sağlanmalıdır.

Biz iki kavga arasında taraf değiliz, hiçbir tarafında olmadık, sadece işçilerimizin işten atılma korkusuyla tehdit edilmesine, işsizlikle terbiye edilmesine ve evlerine ekmek götürülmesinin engellenmesine karşıyız."

İki gündür 500 işçinin maden ocağından çıkmadığını, devlet ve işveren kanadından hiçbir yetkilinin açıklamada bulunmamasına tepki gösteren Mutlu, siyasilerden de destek gelmediğini savundu.

Mutlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bugün bu faciayla karşı karşıyayken sessiz kalan yetkililer başka facialarla karşı karşıya kaldığımızda ne kadar ses çıkartabilir? Zonguldak'ta gerçekten emekle geçinen insan kitlesiyiz. Hızla dışarıya göç verildiği düşünülürse 800 kişinin çalıştığı işletmenin kapanması herkes için derin yaralar açacaktır. İşten atılan kardeşimiz her birimizin sorumluluğu altındadır. Devlete 'patronun istediği her şeyi yerine getir' demiyoruz. İşvereni karşına al, bir takvim, çözüm haritası belirle. Bu sorun çözülene kadar bu işçilere hiç kimse dokunmayacak. Arkadaşlarımız dün sabahtan itibaren maden ocağındalar, yiyeceklerini, içeceklerini biz temin etsek de maden ocağında o kadar saat geçirmenin ne olduğunu aileleri çok iyi bilir."

- Kandilli Belediye Başkanı Aydın

Kandilli Belediye Başkanı Mustafa Aydın da maden bölgesi Zonguldak’taki eyleme daha fazla destek verilmesi gerektiğini savundu.

Oğlu Ufuk Özdemir'in çalıştığını maden ocağına gelen Nazmiye Özdemir (75), oğlunun işten çıkarılmasının ardından nereye gideceklerini bilemediklerini belirterek, "Çocuklarımızı desteklemeye geldik. Oğlum maden ocağında arkadaşlarıyla birlikte" dedi.

Sabah saatlerinden itibaren maden ocağının önünde beklediklerini aktaran Mihrican Demir de "Endişeliyiz, bekliyoruz, bir haber de alamadık. Duyarlı vatandaşlarımızın da desteğini istiyoruz. Başbakanımıza sesleniyoruz, bize sahip çıksın, bizi işsiz bırakmasın. Çocuklarımız okuyor, nereye gideriz? Eşlerimiz hiçbir iş yapamaz, madenci mesleğini biliyorlar. Eşim 47 yaşında, madencilikten başka bir şey bilmez" şeklinde konuştu.

TTK Armutçuk Müessese Müdürlüğünde 1983'te meydana gelen grizu faciasında eşi Nazım'ı kaybettiğine dikkati çeken Halime Yavuz da (65), işten çıkarılan arkadaşlarına destek için maden ocağında bulunan oğlu Sefa'ya destek için ocağa geldiğini kaydetti.

Madenci yakınlarının işletme önündeki bekleyişi sürüyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Zonguldak haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Zonguldak haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Zonguldak'ta madencilerin yer altındaki eylemi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ZONGULDAK NAMAZ VAKİTLERİ

16 Aralık 2017, Cumartesi
 • İmsak
  06:16
 • Guneş
  08:05
 • Öğle
  13:00
 • İkindi
  15:18
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  19:10
Sayfa Başı