Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Zonguldak'ta kent merkezi duman altında kaldı

  A.A
  29 Ağustos 2006 - 14:07Son Güncelleme : 29 Ağustos 2006 - 14:07

  Zonguldak'ta belediyenin çöp alanında başlayan yangın söndürülemeyince rüzgarın da etkisiyle kent merkezi duman altında kaldı.

  Kozlu beldesi yolu üzerinde, deniz kıyısında 20 yıldır katı atık sahası olarak kullanılan çöp depolama alanında henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı.

  Benzinliklerin yanı sıra evlerin karşısında bulunan alandaki çöplüğün iç kısmında devam eden yangını, Zonguldak Belediyesi itfaiye ekipleri söndüremedi.

  “Vahşi depolama” alanındaki alevlerin rüzgarla yayılmasıyla çıkan duman, sahil kenarından yaklaşık 3 kilometre uzaklıktaki kent merkezine kadar ulaşarak günlük yaşamı olumsuz etkiledi.

  İtfaiye Müdürlüğü yetkilileri, ekiplerin iş makinelerinden de faydalanarak yangını söndürmeye çalıştığını, ancak yangının çöplerin iç kısmında olması nedeniyle zorlandıklarını bildirdiler.

  Yetkililer, Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğüne ait arazözün de 500 metre alanda etkili olan yangına müdahale ettiğini kaydettiler.

  BACALARIN OLMAMASI YANGIN SEBEBİ

  İl Çevre ve Orman Müdürü Fahrettin Ulu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ”vahşi depolama” alanlarında metan gazının çöpler arasında birikmemesi için 50-100 metre aralıklarla havalandırma bacalarının olması gerektiğini söyledi.

  Maliyetinin yüksekliği nedeniyle kentteki çöp döküm alanında söz konusu bacaların yapılmadığını tahmin ettiğini belirten Ulu, “yanan çöp alanının suyla söndürülmesi mümkün değil. Buranın üzerine toprak dökülerek yangına müdahale edilmelidir. Belediyeye de gerekli uyarılarda bulunduk” dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı