ZONGULDAK HABERLERİ

Zonguldak Valisi, lale üreticilerini ziyaret etti

DHA
31.03.2016 - 12:21Son Güncelleme :
DHA

Yeliz ALAGÖZ/ÇAYCUMA(Zonguldak), (DHA)- ZONULDAK Valisi Ali Kaban, Çaycuma İlçesi'nde bulunan lale üretim alanlarında inceleme yaptı.

Vali Ali Kaban, Kaymakam Serkan Keçeli, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Necmi Çelik ile birlikte Gemiciler Mahallesi’nde lale soğanı, çiğdem soğanı ve zambak üretimi yapılan bahçelerde inceleme yaptı. Vali Kaban, üreticiler Ulaş Kınıcı ve Aşkın Kınıcı'dan bilgi aldı. Vali Ali Kaban, yetiştiricilerin talebini dikkate alarak önemli ihtiyaçlardan birisi olan soğuk hava deposu kurulması yönünde talimat verdi. Vali Kaban, şöyle konuştu:

"Yörede önemli bir gelir kaynağı ve iştigal alanı, iş kapısı olacağı belli olan lale soğanı üretiminin mutlak şekilde planlı ve projeli uygulanması gerekiyor. Bu uğraşta devlete düşen görev yapılacaktır. Teknik konularda ve diğer konularda her türlü maddi ve manevi destek verilecektir. Ayrıca lale yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması için Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı, İl Özel İdaresi, Köylere Hizmet Götürme Birliği gibi kurumlar aracılığıyla üreticilere yardımcı olmak için projeler geliştirilmeli."

Geçen yıl ilçede 480 bin lale soğanı hasat edilirken, yeni sezonda toplam 33 üreticiye teknik destek sağlanarak ve toprak analizi yapılarak 34 dekar alanda 385 bin 500 lale soğanı dikimi gerçekleştirildiği belirtildi. Ayrıca 3 dekar alanda 13 bin zambak ve 3 dekar alanda 18 bin çiğdem soğanı dikimi yapıldığı bildirildi.

FOTOĞRAFLI
 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Zonguldak haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Zonguldak ilinden Zonguldak Valisi, lale üreticilerini ziyaret etti hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 31 Mart 2016 tarihinde saat 12 21’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Zonguldak Valisi, lale üreticilerini ziyaret etti haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı