Zonguldak’tan soma’ya iş umuduyla göç etti, çaresizlik ağlattı

Taylan YILDIRIM/ MANİSA,(DHA)
08.12.2014 - 12:39 | Son Güncelleme:

Satılmış Cin, Zonguldak'ta kaçak madenlerde düşük ücretle çalışıyordu. 3 yıl önce evlendi. Eşi Birten'le yeni bir yaşam umudu ile Soma'ya göç ettiler. Satılmış Cin, 301 işçinin yaşamını yitirdiği Soma Kömür'ün madeninde işe başladı. Yaşanan faciadan son anda kurtuldu. 7 ay işe dönmeyi bekleyen Cin, binlerce madenci gibi aynı SMS'i aldı: İşten atılmıştı o da...Cin çiftinin iki çocuğu bulunuyor. İkisi de hasta. Birten Cin yeni bir çocuğa hamile. 15 gün sonra doğacak bu bebeğin de ciddi sağlık sorunları bulunuyor. Satılmış Cin yaşadıklarını " Zonguldak’tan iş için buraya göç ettim, ancak yaşamadığım acı kalmadı" sözleri ile anlatıyor.

MANİSA’nın Soma İlçesi’nde 301 madencinin yaşamını yitirdiği faciadan, ocağa girmeye hazırlanırken şans eseri kurtulan, tekrar çalışmak için 7 ay bekledikten sonra ise cep telefonu mesajıyla işsiz kalan Satılmış Cin ve ailesi perişan oldu. Çeşitli rahatsızlıkları olan 2 çocuğu bulunan, 15 gün sonra doğacak bebeklerinin de hasta olduğunu öğrenenen Satılmış Cin, ailesinin geçimini sağlayabilmek için iş arıyor. 2 çocuğunun rahatsızlıklarına teşhis konulamadığını, 15 gün sonra doğacak bebeğinin de beyninde su toplandığını doktorlardan öğrendiğini söyleyen Cin, "Bir de işsizlik çıktı. Çocuklarım için kredi çektim. Zonguldak’tan iş için buraya göç ettim, ancak yaşamadığım acı kalmadı" dedi.

Zonguldak’tan soma’ya iş umuduyla göç etti, çaresizlik ağlattı SOMA'DA 2 BİN 800 İŞÇİNİN İŞİNE SON VERİLDİ

Zonguldak’taki kaçak maden ocaklarında düşük ücretlere çalışan Satılmış Cin, 3 yıl önce Birten Cin’le evlendikten sonra yeni bir yaşam ve güvenli iş umuduyla Soma’ya göç etti. Burada Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’nin işlettiği maden ocağında çalışmaya başlayan Satılmış Cin ve eşi, oğulları Tolga ve Mertcan’ın da dünyaya gelmesiyle büyük mutluluk yaşadı. Ancak hem 2 yaşındaki oğlu Tolga, hem de 1 yaşındaki Mertcan’da ortaya çıkan sağlık problemleri nedeniyle yaşamları kabusa döndü. Büyük üzüntü yaşayan Satılmış Cin’in, gözünde kayma olan çocuklarından Tolga, bir süre önce yürüdüğü sırada ayakta duramayıp yere düşmeye başladı. Hastaneye götürülen minik Tolga’nın bacaklarında güçsüzlük tespit edildi, ama kesin bir teşhis de konulamadı.

Zonguldak’tan soma’ya iş umuduyla göç etti, çaresizlik ağlattı

Çiftin küçük oğlu Mertcan’ın ise, hem kalbinde delik olduğu, hem de beyninde su toplandığını ortaya çıktı. Ancak Mertcan’ın beyninde neden su toplandığı da, yaşı küçük olduğu için doktorların araştırmalarına rağmen teşhis konulup belirlenemedi.15 gün sonra doğum yapacak olan eşi Birten Cin’in karnındaki bebeğin kontrollerinin ardından doktorların söyledikleri ise, çifti yıktı. Anne karnındaki bebeklerinin de Mertcan’da olduğu gibi yine beyninde su toplandığı anlaşıldı.

CEP MESAJIYLA İŞSİZ KALDI

Geçen 13 Mayıs’ta çalışmak için ocağa girmeye hazırlandığı sırada yaşanan faciadan şans eseri kurtulan ama 301 arkadaşını kaybeden Satılmış Cin, çocuklarının sağlık sorunlarıyla boğuştuğu sırada, aldığı cep mesajıyla ise tam anlamıyla yıkıldı. O da, 2 bin 830 madenci arkadaşı gibi işsiz kaldı. Hem çocuklarının sağlık sorunları hem de işsizlikle boğuşan Satılmış Cin, yaşadıklarını anlatırken gözyaşlarına boğuldu. Yeni bir yaşam umuduyla, daha iyi yaşamak için Soma’ya geldiğini söyleyen Satılmış Cin şunları anlattı:

"Burada eşimle çok mutluyduk. Çocuklarımızın dünyaya gelmesiyle büyük sevinç yaşadık. Ama çocuklarımda ortaya çıkan sağlık sorunlarına bir türlü çare bulunamadı. Hatta Selvi Kılıçdaroğlu bizi alıp Ankara’ya bile götürdü ama, ordan da bir sonuç alınamadı. Şimdi doğacak bebeğimizin de yine kafasında su toplandığı söylendi. Birisine teşhis konulmadan, daha dünyaya bile gelmeyen bebeğimde de aynı hastalık çıktı. Ben çocuklarımın tedavi giderleri için kredi çekmiştim. Şimdi işsiz de kaldım ne yapacağımı bilemiyorum. Kredi borcunu nasıl öderim. Evimin kirasını ne yaparım bilmiyorum. Kış ortasında sokakta kalmaktan korkuyorum. Çocuklarımı bu kış ortasında nasıl ısıtacağım, tedavilerini nasıl yaptıracağım, karınlarını neyle doyuracağım? Ben yardım ve iş istiyorum."

15 gün sonra üçüncü kez anne olmaya hazırlanan Birten Cin ise, çaresizlik içerisinde çırpındığıını söylediği eşi Satılmış Cin için bir iş bulunmasını istedi.Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı