ANKARA HABERLERİ

Ziynet eşyasının sorumlusu kadın

Hürriyet Haber
17 Ağustos 2009 - 00:00Son Güncelleme : 16 Ağustos 2009 - 20:19

Yargıtay, ziynet eşyalarının paylaşımı konusundaki davada, eşyaların bedelinin kadına ödenmesine hükmeden mahkeme kararını bozdu. Daire, eşyaların kadının üstünde veya evde saklaması gerektiğini belirtti.

Hürriyet Haber

YARGITAY 6. Hukuk Dairesi, ziynet eşyalarının paylaşımı konusunda karı-koca arasındaki bir davada, eşyaların bedelinin kadına ödenmesine hükmeden yerel mahkeme kararını bozdu. Daire, kararında, “hayat deneylerine göre” ziynet eşyalarının kadının üzerinde olması ya da evde saklanması gerektiğine işaret ederek, kadının evden ayrılırken ziynet eşyalarının zorla elinden alındığını kanıtlaması gerektiğini belirtti.

Tüm eşyaları satın aldım

Ankara’da bir kadın, kocasının kendisini evden kovduğunu ve boşanma davası açtığını belirterek, “çeyiz ve ziynet eşyalarından payına düşen 20 bin Euro’nun yasal faiziyle birlikte tahsilini” talep etti. Kadın, evlilik öncesinde çeyiz senedi yapıldığını savunarak, bu senede göre ailelerce kocası ve kendisine bağışlanan çeyiz ve ziynet eşyalarının yaşadıkları konuta götürüldüğünü belirtti.
Davalı koca da mahkemeye verdiği cevap dilekçesinde, senette yazılı tüm eşyaların kendisi ve ailesi tarafından satın alındığını, karısının evi terk ederken ziynet eşyalarını da beraberinde götürdüğünü savundu.

Koca kararı temyiz etti karar bozuldu

YEREL mahkeme, davayı kısmen kabul ederek, çeyiz senedinde belirtilen eşyaların yarısının aynen, eşyalar mevcut değilse de bin 50 TL bedelinin yasal faiziyle kocadan alınarak, kadına verilmesine hükmetti. Davalı kocanın kararı temyiz etmesi üzerine dosya Yargıtay 6. Hukuk Dairesi tarafından karara bağlandı.

Hayat deneyimlerine göre

DAİRE, “hayat deneylerine” göre iadesi talep edilen ziynet eşyalarının kadının üzerinde olması ya da evde saklanması gerektiğini belirtti. Ziynet eşyalarının davalı koca tarafından korunmaya terk edilmesinin olağana ters düştüğü ifade edilen Daire kararında, “Ziynet eşyası rahatlıkla saklanabilen, taşınabilen, götürülebilen türden eşyadır. Bu nedenle, evden ayrılmayı tasarlayan kadının bunları önceden götürmesi, gizlemesi her zaman mümkün olduğu gibi, evden ayrılırken üzerinde götürmesi de mümkündür. Ziynet eşyalarının kadının üzerinde olduğu kabul edilmelidir” denildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Ziynet eşyasının sorumlusu kadın haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  24 Ağustos 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:13
  • Guneş
   06:01
  • Öğle
   13:02
  • İkindi
   16:46
  • Akşam
   19:41
  • Yatsı
   21:15
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı