Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Ziyarette Kürtçe kolaylığı

  Hürriyet Haber
  07 Kasım 2009 - 00:00Son Güncelleme : 07 Kasım 2009 - 00:59

  Adalet Bakanlığı’nın dünkü Resmi Gazete’de yayımladığı yönetmelikte “cezaevi açılımı” yapıldı.

  Cezaevindeki ziyarette Kürtçe konuşmanın şartları kolaylaştırıldı. Değişiklikler şöyle:

  YENİ yönetmelikte de cezaevinde ziyaret sırasında görüşmelerin Türkçe yapılması esas olacak. Ancak “hükümlü veya tutuklunun Türkçe bilmemesi veya görüşeceğini bildirdiği yakınının Türkçe bilmediğinin beyan edilmesi” halinde Türkçeden başka bir dilde örneğin Kürtçe konuşma yapılmasına izin verilecek. Önceki yönetmelikte, “Türkçe bilinmediğinin tespit edilmesi halinde” izin veriliyordu. Görüşmedeki konuşma kayda alınacak ancak bu kayıtların incelenmesi hususu yönetmelikten çıkartıldı. Daha önceki yönetmelikte, “Kayıtların incelenmesi sonucu, konuşmaların kurum güvenliğini veya kamu düzenini tehlikeye düşürecek nitelikte bulunması halinde haklarında idarî ve adlî işlem yapılır” deniliyordu. Daha önce “inceleme” yapabilen insan hakları il ve ilçe kurulları cumhuriyet başsavcılığının izniyle cezaevlerini ziyaret edip hükümlü-tutuklularla görüşebilecek.

  Hükümlüye refakatçi hakkı

  “Hükümlü ve tutukluların ziyaret edilmesi hakkında yönetmelik”te refakatçi hakkı düzenlendi. Kurum dışında yatarak tedavileri yapılan hükümlülerin yanında, tedaviyi yapan hekimin raporuyla “zorunlu” olduğunun bildirilmesi halinde, eşi, annesi, babası, kardeşi, çocuğu; bunların olmaması halinde savcılığın uygun gördüğü bir aile yakını refakatçi olarak bulundurulabilecek. Yönetmelikte sadece “hükümlü” ifadesi olması, “Tutuklular kapsam dışı mı bırakılıyor?” sorusunu beraberinde getirdi. Yetkililer, tutukluların da aynı haklardan yararlandırılacağını bildirdiler.

  Konsolosluk memuruna izin verilecek

  Ziyaret edilecek kişinin, biri Türk vatandaşlığı olmak üzere birden fazla vatandaşlığa sahip olması halinde, konsolosluk memurunun izin talebi karşılıklılık ilkesi gözetilerek yerine getirilecek. Eski düzenlemede, ziyaret edilecek kişinin Türk vatandaşlığı esas alınıyordu ve konsoloslukların izin talebi kabul edilmiyordu.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı