Gündem Haberleri

GÜNDEM

  'Ziyaret ABD'yi rahatsız edecek'

  Hürriyet Haber
  16 Şubat 2006 - 14:05Son Güncelleme : 16 Şubat 2006 - 15:21

  İsrail gazetelerinin internet sayfalarında Hamas’ın Ankara ziyareti, seçim kazanıldıktan sonra Arap olmayan bir ülkeye yapılan ilk ziyaret olarak değerlendirildi.

  Hamas’ı Türk Dışişleri Bakanlığı değil AKP’nin davet ettiğine dikkat çeken İsrail gazetelerinin siteleri, Türkiye’yi "Hamas’ın yeminli düşmanı İsrail ile iyi ilişkileri olan Müslüman ama laik ülke" olarak nitelendirdi.
  İsrail’in önde gelen gazetelerinden Haaretz, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın uluslararası toplumun Hamas ile iş yapmaya hazır olması gerektiğini söylediğine dikkat çekti.

  ABD VE İSRAİL’E MEYDAN OKUMA

  Gazete, Türkiye’nin katılmayı umduğu AB ile ABD’nin Hamas’ı terörist örgütler listesine dahil ettiğine dikkat çekerek şu yorumu yaptı: "Hamas’ın Türkiye seyahatinin, şiddetten vazgeçmeye ve İsrail’in var olma hakkını tanımaya zorlamak amacıyla izoleye yönelik kampanyalara meydan okuduğu için Ankara’nın NATO müttefiki ABD’yi ve İsrail’i rahatsız etmesi bekleniyor."

  Diğer bir İsrail gazetesi Jerusalem Post da, "Hem İsrail, hem de Filistin ile yakın bağları olan Türkiye, Hamas’ı şiddetten vazgeçirmek için yol göstermeye hazır olduğunu söyledi" diye yazdı.

  Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün Türkiye’nin barış çabalarında "arabuluculuk" yapmak için elinden geleni yapacağını söylediğini yazan gazete, Türkiye’nin 1948 yılında İsrail devletini ilk tanıyan ülkelerden biri olduğunu anımsattı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı