« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Ziya Doğan'ın tek sıkıntısı var

Trabzonspor Teknik Direktörü Ziya Doğan, stoperlerin sakatlığı dışında hiçbir sıkıntısının olmadığını, stoperlerin tam seviyeye geldiği zaman Trabzonspor'un liglerin en iddialı takımlarından biri olacağını söyledi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Ziya Doğan, Mehmet Ali Yılmaz Tesisleri'nde düzenlediği basın toplantısında kendisine yöneltilen soruları yanıtladı.
İntertoto Kupası'nda son aldıkları mağlubiyetin fazla büyütüldüğünü ifade eden Doğan, “Galibiyetler nasıl büyütülüyorsa mağlubiyet de öyle büyütüldü. Trabzon'da 2 günde inanılmaz karamsar hava yaratıldı. Oyuncularımı sizlerin huzurunda bir daha tebrik ediyorum. 2-1'lik sonuç önemli avantaj” dedi.

Trabzonspor'un avantajlı bir skor ile Trabzon'a döndüğünü kaydeden Doğan, “Trabzonspor sanki her maça çıkacak 7-0, 8-0 yenecek. Romanya futbolu küçümsenecek bir futbol değil. Sadece lüzumsuz gördüğümüz sarı kartlara kızdım. Hakemin kararından sonra itirazla sarı kart görmek, sonra da kırmızı kart görmek çok yanlış. Bu Türk futbolcusunun en büyük eksikliği. Türk futbolcusu, Avrupa'ya çıktığı zaman ortaya net bir şekilde bu çıkıyor” diye konuştu.

Şimdi önlerinde FC Otelul Galati ile yapacakları rövanş maçının bulunduğunu dile getiren Doğan, şöyle konuştu:
“Bu takımı inşallah burada eleyeceğiz. İlk maçta 43 derece sıcakta 60 dakika 10 kişi oynadık. Biz bunu mazeret olarak söylemiyoruz. 60 dakika 10 kişi kalmış Trabzonspor, fizik gücü olarak rakibine karşı üstündü. 10 kişi çift santrfora döndük ve gol bulduk. Bana biraz haksızlık yapılıyor. Bunu yabancı bir antrenör yaptı mı, o antrenör dahi yapılıyor. Ziya Doğan 10 kişiyle iki santrforla oynadı ve gol buldu. Ama bazıların amacı üzümü yemek değil, bağcıyı dövmek. Biz bunlara alıştık, rahatız. Takımıma güveniyorum.”

Sezona başlarken stoper konusunda sıkıntı yaşayacağını söylediğini belirten Doğan, “Bunun sebebi Stepanov'un, Erdinç'in sakatlıklarının uzaması ve Risp'in sakatlığıydı. Bunlar en azından ilk 4 hafta istediğimiz seviyede olmayacaklar. Romanya'daki maçta Tayfun'u kesmedik. Adalesinde çekme var. Onun için maç günü denemek istedik, ama hakemler müsaade etmedi. 'Tolga'ya yer açmak için Tayfun oynatılmadı' şeklinde çok komik senaryolar üretiliyor” dedi.

TOLGA'NIN TRANSFERİ

Doğan, Tolga Seyhan'ın transferi konusunda yöneltilen sorularla ilgili olarak ise, “Trabzon'da ve Türkiye'de genellikle kendi vatandaşına ve kendi insanına karşı büyük kampanya var. Trabzon'a aldığım her oyuncuyla ilgili tepkiyle karşılaştık. Ben buna alıştım. Avrupa'da 30-33 yaşında oyuncular alınırken sen kendi değerlerine bir yıl önce milli takımda oynayan oyuncuya tepki gösteriyorsun. Tolga gibi bir oyuncuyu dışardan alsan yabancı olsa 3 milyon dolara alırsın. Tolga, Trabzonspor'dan giderken 4 milyon dolar katkı sağladı. Tolga, bizim sistemi biliyor, katkı sağlayacaktır” dedi.

Stepanov'un her hafta Trabzonspor'dan gitmek istediğini kaydeden Doğan, şöyle devam etti:
“Gitmesi para olarak katkı sağladı. O zaman olayın biraz da ekonomik olarak olduğunu tahmin etmeniz lazım. Biz çok doğru karar verdiğimizi biliyoruz. Kulübün iç bünyesini sizden daha iyi biliyorum. Tolga, Shaktar'dan alacağı paranın çok daha düşüğüne gelmiştir. Serkan'ı bugün 3 milyon dolar verseler vermezsiniz degil mi? Biz bedava aldık, akıllı iş yaptık. Düşük bonservisi aldın mı değersiz gibi algılanıyor. Biz doğru iş yapıyoruz.”

Stoperde sıkıntı yaşadığını yineleyen Doğan, “Tolga'nın da zamana ihtiyacı var. Herşey çok kısa sürede olmuyor. Türkiye liginde bir futbolcu almak için Trabzonspor, kimin kapısını çalıyorsa 2 milyon avrodan açılıyor. Yönetim kurulu ile yaptığımız toplantıda birbirimizi anlıyoruz, huzur içinde çalışıyoruz. Şu anda tek sıkıntım defanstaki oyuncuların sakatlığı. Trabzonspor, hiçbir takımdan çekinmez. Tek çekindiğim, stoperde sıkıntı çekiyorum. Stoperlerin sakatlığı dışında hiçbir sıkıntım yok. Trabzonspor, stoperler tam seviyeye geldiği zaman liglerin en iddialı takımlarından biri olacak” dedi.

Yattara konusunda konuşmak istemediğini kaydeden Doğan, “Ben futbolcumdan kamuoyunun önünde çok bahsetmek istemiyorum. Ben kendine söylüyorum. Yönetmeliğimiz gereği Çağdaş ve Yattara'ya verilecek cezalar bellidir” diye konuştu.

"KALECİ DÜŞÜNMÜYORUM"

Doğan, şu andan itibaren takıma kaleci transferi düşünmediğini de belirterek, “Benim kalecilerim oldukça iyi. Şu ortamdan sonra gelen kalecinin adaptasyonu zor olacak. Yönetim kurulu transfer kapanmıştır ama zaman ne gösterir demişti. Bundan sonra bir oyuncu gitti, bir oyuncu geldi. Giden Stepanov da hazır değildi. 3-4 ay sakatlık yaşadı. Ona da gittiği takımda başarılar diliyorum” dedi.

Bunları da Beğenebilirsiniz