Ege Haberleri

EGE

  Zirveye uzanan zor ve renkli yol

  Elif DEMİRCİ / İZMİR, (DHA)
  29 Mayıs 2010 - 00:00Son Güncelleme : 28 Mayıs 2010 - 22:22

  CHP’nin Parti Meclisi’ne giren Semra Tanülkü, altı yıl önce meme kanseri ameliyatı oldu. Kemoterapide dökülen saçlarını perukla kapatıp, partisi için kapı kapı gezen Tanülkü, ud çalıp, sanat müziği korosunda solistlik yaptı. Tanülkü, tekneyle denize açılarak, balık da tutuyor.

  CHP’nin baraj altında kaldığı 1999 seçimlerinde partide aktif siyasete başlayan Semra Tanülkü (60), kadın kolları, il ve ilçe yöneticiliklerinin ardından son kurultayda PM’ye girdi. Tanülkü, gitmediği kurultayda üst yönetime seçildi. CHP Karabağlar İlçe Sekreteri olduğu için kurultaya gidenlerin kalacakları oteli, gençlerin kumanyalarını hazırlarken yoğun tempoda hastalandı.

  Bir Subay kızı

  Meme kanseri olan Tanülkü’ye gözü gibi bakan partililer “Sen gelme biz senin orada gözün kulağın oluruz. Kalabaklıkta mikrop kaparsın” deyince kurultayı televizyondan izledi ve PM listesinde adını görünce de İl Genel Meclisi üyesi olan eşi Nail Tanülkü’ye sarılarak saatlerce ağladı. Sevinç gözyaşlarının nedeni partide emeğe verilen değerdi. Subay kızı olan Tanülkü, çocukluğundan itibaren ülke sorunlarına duyarlı büyüdü. 1968 yılında eşiyle gittiği Almanya’da Türk insanının sorunlarını çözmek için uğraştı. 1992 yılında İzmir’e kesin dönüş yapınca çocukları Atay ve Koray’ın eğitimine yoğunlaştı. Atay, ABD’de tasarım mühendisi oldu, Koray ise Kanada’da kontrbas çalıyor. 1999 yılında CHP’nin yüzde 8.7 oy oranı ile baraj altında kaldığı seçim, Tanülküler’i aktif siyasete soktu.

  KADIN KOLLARI BAŞKANLIĞI

  O dönem 800 kişinin parti üyesi olduğu Konak’ta kadın kolları başkanlığı yaptı. Almanya’da edindiği siyasi deneyim ve cesaretle Konak İlçe Kongresi’nde Sıtkı Kürüm’e rakip çıktı ama kaybetti. Partinin İl Eğitim Sekreterliği’ni yaptı, parti programı ve tüzüğü konusunda eğitimler verdi.Uyku dışında tüm zamanını siyasetle geçiren Tanülkü, 15 Haziran 2004 tarihinde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina’nın öldüğü gün, meme kanseri tedavisi için ameliyat oldu. Kemoterapi görürken dökülen saçlarının yerine peruk taktı, kapı kapı gezerek partisi için oy topladı. Tanülkü bundan sonra sık sık Ankara’ya gidecek.

  TANÜLKÜ’NÜN REPERTUVARINDA 4 BİN ŞARKI VAR

  Yaşama sıkı sıkı tutunan Semra Tanülkü kanser olduktan sonra ud çalmaya başladı, Güzelyalı Kültür Merkezi’nin Türk Sanat Müziği Korosu’na katıldı. Akşamları CHP İzmir Milletvekili Selçuk Ayhan’ın hediye ettiği udu çalmadan uyumayan Tanülkü’nün repertuvarında 4 bin şarkı bulunuyor. Salonun baş köşesinde duran ayaklı piyanoyla da konuklarına müzik ziyafeti çekiyor.

  Doktorlar beni örnek gösterdi

  Tanülkü snuçta kanseri siyasetle yendi ve o süreci şöyle özetledi: “Kanseri hiçbir zaman kabul etmedim. Hastalığımı da düşünmedim. Çünkü bu tarz düşünceler insanı yakıyor. Başka insanlarla kucaklaşarak, onların dertlerini dinleyerek kendi derdimi unuttum. Bu arada tedavimi ve bakımımı çok düzenli yaptım. Olumlu düşündüm, kemoterapiden sonra ilk bir hafta çok zor geçerdi. Ancak bir hafta sonra kendimi sokağa atıp, kapı kapı gezdim, partimi anlattım, oy istedim. Doktorlar beni diğer kanser hastalarına örnek vaka olarak gösterdiler. İki yıldır hiçbir sıkıntım yok.”

  BALIK TUTUYOR

  Tanülkü’nün müzik dışındaki en büyük tutkusu deniz. Siyasetin yorgunluğunu Özbek’teki yazlıkta dinlenerek atıyor. Hava fırtınalı olsa da yedi metre uzunluğundaki tekneyle denize açılıyor ve balık tutuyor. Zevk için tutulan balıkların çoğu da komşulara dağıtılıyor. Olta balıkçılığının zevkini de “Oltayı tuttuğunuzda hayatla bağlantınız kopar. Oltanın ucunun kıpırdanmasını beklerken beyniniz arınır”’ sözleriyle dile getiriyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı