Zirvenin ardından piyasa düzeltme gelebilir

A.A
27 Ekim 2011 - 12:09Son Güncelleme : 27 Ekim 2011 - 12:09

Ata Yatırım Başekonomisti Nurhan Toğuç, Euro bölgesi liderleri toplantısında alınan kararların piyasalar açısından olumlu olduğunu belirtti.

Toğuç, piyasaların dün liderler zirvesinde alınan kararları bir süredir satın aldığını, bunun düzeltmesinin gelebileceğini dolayısıyla dikkatli olmak gerektiğini söyledi.

Yukarı yönlü dönecek bir piyasanın bu kararların yanı sıra ABD'ye bağlı olacağına işaret eden Toğuç, kısa vadede temkinli olmak gerektiğini ifade etti.

Dünkü kararlardan Avrupa Merkez Bankası'nın para basmayacağının anlaşıldığını söyleyen Toğuç, Çin'den borçlanılabileceğinin düşünüldüğünü kaydetti. Alınan kararların piyasalar açısından olumlu olduğuna dikkati çeken Toğuç, ancak G20 zirvesinin ve o tarihlerde FED'in alacağı kararın da önemli olacağını anlattı.

Toğuç, Avrupa Finansal İstikrar Fonunun (EFSF) büyüklüğünün 1 trilyon euroya yükseltilmesinin de olumlu olduğunu ifade etti.

MERKEZ KUR DÜŞSÜN İSTEMİYOR  
Merkez Bankası'nın dünkü eylem planına da değinen Toğuç, kurun kararların ardından gerilediğini anımsattı.

Merkez Bankası'nın cari açık için hedeflediği bir kur seviyesinin önemli olduğunun altını çizen Toğuç, “Ben bunun 1,70-1,75 lira aralığında olabileceğini düşünüyorum. Dolayısıyla bu seviyelerin altına gelirse Merkez Bankası tekrar müdahale edebilir, çünkü tamamen düşmesini de istemiyor” yorumunda bulundu.

EURO ZİRVESİNDEN BORÇ KESİNTİSİ KARARI ÇIKTI
Euro bölgesi liderleri dün Brüksel'de düzenlenen zirvede borç krizinin aşılması konusunda anlaşmaya varmıştı.

Anlaşmaya göre, bankalar ve finans kuruluşları ellerindeki Yunan tahvillerinde yüzde 50 kaybı gönüllü olarak kabul etmişti. Brüksel'deki zirvede liderler ayrıca 440 milyar avroluk Avrupa Finansal İstikrar Fonunun (EFSF) büyüklüğünün 1 trilyon avroya çıkarılması konusunda da anlaşmıştı.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı