Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Zirveden Meclis'e çağrı: Rejimin kalbi durmasın

  Hürriyet Haber
  23 Mart 1998 - 00:00Son Güncelleme : 23 Mart 1998 - 00:01

  Koalisyon partilerinin liderleri, dün yaptıkları zirvede, Meclis'de temsil edilen tüm partilere, ‘‘Rejimin kalbini durdurmayalım, Meclis'i çalıştıralım’’ çağrısı yaparken, ‘‘Hükümete devam’’ kararı da aldı. ‘‘Hiç kimse unutmamalı ki, Meclis'in verimli çalışması, demokratik rejim açısından bir güvencedir’’ uyarısında bulunan Başbakan Mesut Yılmaz, şunları söyledi:

  ‘‘Eğer demokratik rejimin kalbi parlamento ise, parlamentonun çalışmaması demek, rejimin kalbinin çalışmaması demektir. Kalbi çalışmayan bir vücudu devam ettirmek nasıl imkansızsa, parlamentosu çalışmayan bir rejimi sürdürmek de aynı ölçüde imkansızdır.’’

  SEÇİM GÜNDEMDE YOK

  Yılmaz, dünkü zirvede erken seçimin gündeme gelmediğini vurgularken, ‘‘Hükümetin gündeminde yer alan bir konu değil’’ dedi. Yılmaz, bir kabine değişikliğinin de zirvede ele alınmadığını belirtti. Yasama yılının tamamlanmasından önce Meclis'e sevk edilen hükümet tasarılarının yasalaşması için gereken gayreti göstereceklerini belirten Yılmaz, bu konuda diğer partilere de görev düştüğünü söyledi.

  DIŞ GELİŞMELER

  Yılmaz, toplantıda başta Kıbrıs olmak üzere dış gelişmeleri de gözden geçirdiklerini, KKTC için startejik önem taşıyan bazı ortak projelerin tamamlanmasını kararlaştırdıkların da anlattı. Yılmaz, bugün yapılacak olan Bakanlar Kurul toplantısında önce irtica ile mücadele konusunda yapılmış çalışmaların bir dökümünün basın açıklanacağını vurguladı.

  Koalisyon ‘devam’ dedi

  Başbakan Mesut Yılmaz ve hükümet ortakları DSP Lideri Bülent Ecevit ile DTP Lideri Hüsamettin Cindoruk dün gerçekleşen 4 saat 40 dakikalık zirve öncesi objektiflere birlik görüntüsü verdiler. Zirvenin ilk üç saatlik bölümünde Sivil Çalışma Grubu'nun irtica konusundaki brifingini dinleyen üç lider daha sonra başbaşa kalarak hükümet ile asker arasıdaki gerginliği masaya yatırdı.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı