Gündem Haberleri

  Zirve Yayınevi davasında 22'nci duruşma

  Mikail PELİT/MALATYA, (DHA)
  13.11.2009 - 13:01 | Son Güncelleme:

  MALATYA'da, 18 Nisan 2007 tarihinde, Zirve Yayınevi'ni basarak 1'i Alman, 3 kişiyi öldürmek ve cinayete azmettirmekle suçlanan tutuklu 5'i tutuklu 9 sanığın yargılandığı Malatya 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde bugün 22'nci duruşma görüldü. Duruşmaya, tutuklu sanıkların yanı sıra, tutuksuz sanıklardan Hüseyin Yelki, avukatlar ile ölenlerin yakınları katıldı.

  Duruşma nedeniyle Malatya Adliyesi çevresinde sabah erken saatlerden itibaren yoğun güvenlik önlemleri alındı. Tutuklu sanıklar Cuma Özdemir, Abuzer Yıldırım, Salih Gürler, Hamit Çeker ve Emre Günaydın, jandarma ve polis ekiplerinin sıkı güvenlik önlemleri altında Adliye'ye getirildi. Tutuksuz sanıklardan Hüseyin Yelki de duruşmaya katılırken, geçen duruşmada bu davadan tahliye olan ancak başka suçtan tutuklu bulunan Varol Bülent Aral katılmadı. Bu 2 tutuksuz sanık olayın azmettiricileri oldukları iddiasıyla yargılanıyor.
  3'üncü Ağır Ceza Mehkemesi'nde görülen davanın 21'inci duruşmasına, avukatların yanısıra, öldürülen Alman Tilmann Geske'nin eşi Suzanna Geske ile Necati Aydın ve Uğur Yüksel'in yakınları da katıldı.

  Suzanna Geske, koruması tarafından hakim ve savcıların kullandığı kapıdan içeri sokulmak istendi, ancak polisler buna önce izin vermedi. Daha sonra korumalarının ısrarıyla Geske, x- Ray cihazının bulunduğu bu kapıdan çanta ve üst araması yapıldıktan sonra içeri alındı.
  Tutuklu sanık Emre Günaydın hakkında ‘terör örgütünün faaliyeti çerçevesinde 3 kişiyi kasten öldürmek’ suçlarından 3 kez ömür boyu hapis, ‘örgüt kurmak ve yönetmek’ suçundan 22 yıla kadar hapis, ‘konut dokunulmazlığını ihlal’ suçundan da 3 yıla kadar hapis cezası isteniyor. Cinayetin diğer tutuklu sanıkları Hamit Çeker, Cuma Özdemir, Salih Gürler, ve Abuzer Yıldırım hakkında da ‘kasten adam öldürmek’ suçundan 3'er kez ömür boyu, ‘terör örgütü üyesi olmak’ suçundan 15 yıla kadar ve ‘konut dokunulmazlığını ihlal’den 3 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

  Yine aynı davada tutuksuz yargılanan Kürşat K. ve Mehmet G. hakkında ise, ‘silahlı terör örgütüne yardım etmek’ suçundan 15 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı