« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Zirve çağrısı

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Taner BATURLAR

GÖZTEPE'den sonra Altay'ın da düşmesinin ardından herkes iki soruya cevap arıyor:

Birincisi, İzmir bu kötü tablodan nasıl kurtulabilir?

İkincisi, 2.Lig'de Altay ve Göztepe aynı grupta yer alacak mı?

Birinci soruya hemen cevap vermek oldukça zor...

Kemal Zorlu, ‘‘Bütün kulüplerin profesyonel şubeleri İzmirgücü çatısı altında birleşsin, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina da başkan olsun’’ önerisini getiriyor. Daha önce de gündeme gelen, tartışılan, mantıklı gibi görünse bile bana göre gerçekleşmesi imkansız bir formül. Ne Karşıyaka, ne Göztepe, ne Altay, ne İzmirspor, ne de Bucaspor'un ‘‘tek takım’’ projesine sıcak bakacağını sanmıyorum.

Her kulübün kendisine göre büyük sorunları var. Hepsi, bunları aşmanın yollarını arıyor. Ben, İzmir futbolunun içine düştüğü durumu konuşup, tartışmak için acilen bir zirve toplantısı organize edilmesinden yanayım. Bu konuda en büyük görev İzmir Gücü Spor Vakfı'na düşüyor. Toplantıya; siyasilerden, hakemlere, camia büyüklerinden, teknik adamlara, belediye başkanlarından yazılı ve görsel basının yöneticilerine kadar herkes davet edilmeli. Havanda su dövmek, kısır çekişmelerle zaman kaybetmek yerine somut adımlar atmak, sporda İzmir lobisini oluşturmak zorundayız. Önümüzde, Futbol Federasyonu'nun olağan kongresi var. Büyük bir fırsat. İzmir, yönetime mutlaka, ama mutlaka temsilci sokmak zorunda.

İkinci soruya cevap bulabilmek için Futbol Federasyonu Profesyonel Kurul Başkanı Mukan Perinçek'le konuştum. Perinçek'i, Nafiz Zorlu da aramış. Perinçek, statünün Haziran sonunda belli olacağını söyledi. Kongrede yeniden yönetime girmesi halinde, statüyü belirlemeden önce kulüplerden görüş alacaklarını da ifade etti. Yani, 2.Lig'de Play-Off'un devam edip etmeyeceği, üçlü gruba dönülüp, dönülmeyeceğini öğrenmek için önümüzde daha 5 hafta var.

Göztepe A.Ş. Başkanı Hamdi Türkmen, iki sezon İstanbul Gru- bu'nda yer alan sarı-kırmızılı ekibin Ege'ye döneceğini açıklamıştı. Ama o zaman ortada Altay yoktu. Şimdi hesaplar değişti. Levent Ürkmez, ‘‘Altay ve Göztepe ayrı gruplarda yer almalı’’ diyor. Altay'ın da aynı düşüncede olduğundan adım gibi eminim. Bu durum KSK, İzmirspor ve Bucaspor'u da fazlasıyla memnun eder. Ayrı gruplar, İzmir'e 1. Lig'e birden fazla takım çıkarma şansı da yaratır. Beş takımın aynı grupta mücadele etmesi İzmir futboluna belki heyecan ve rekabet getirir, ama zararının dokunacağı da kesin. İzmir, Futbol Federasyonu'ndan çıkacak kararı beklemek yerine, bu konuda şimdiden ciddi çalışmalar yapmalı.


Bunları da Beğenebilirsiniz