Ziraat'ten çiftçiye 80 trilyonluk alacak takibi

Hürriyet Haber
05.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme: 05.03.1999 - 00:01

Ziraat Bankası Genel Müdürü Selçuk Demiralp, takipteki alacak miktarının 80 trilyon liraya ulaştığını belirterek, ‘‘Destekleme alımları terk edilmeyip prim sistemine geçilmediği takdirde, Banka ve Hazine'nin bu yükün altından kalkması çok zor’’ dedi. Demiralp, tarımsal destekleme için bankaya yeterli ödeneğin Bütçe'den ayrılmaması nedeniyle Hazine'den alacaklarının 2.3 katrilyona ulaştığını açıkladı.

Demiralp, Krediler Yüksek Kurulu'nun yıllık toplantısı nedeniyle düzenlediği basın toplantısında Banka'nın 1998 yılı faaliyetleri ile 1999 öngörüleri hakkında bilgi verdi.

Selçuk Demiralp, tarımsal kredilerde kanuni takibe alınanlarda önemli artış görüldüğünü, bunun seçim nedeniyle erteleme beklentisinden kaynaklandığını tahmin ettiklarini açıkladı. Ağustos ayı sonunda 34 trilyon lira olan takibe alınmış kredi alacaklarının yıl sonunda yüzde 135 oranında artarak 80 trilyon liraya ulaştığını ve bu artış eğiliminin bu yıl başında da sürdüğünü anlatan Demiralp, ‘‘çiftçilerimizi uyarıyoruz. Kredilerinizi zamanında ödemelerini bekliyoruz. Aksi halde kanuni takibe alındığında çiftçilerimizin cezai faiz ödeme durumunda kalabileceğini söylüyoruz’’ diye konuştu.

Çiftçiye dayanabilecekleri en düşük faizle gittiklerini vurgulayan Demiralp, destekleme ödemelerinin Ziraat Bankası'nın toplam aktiflerinin yüzde 39'unu oluşturduğunu söyledi. Yüksek piyasa faizlerinin alacakları hızla arttırdığını belriten Demiralp, 2.3 katrilyonluk alacağa karşın, Ocak ayındaki 100 trilyon liranın yanısıra, Hazine'nin önümüzdeki haftalarda kendilerine 100 trilyon liralık kağıt vereceğini açıkladı.

Demiralp'in verdiği bilgiye göre, Ziraat Bankası'nın geçen yılki kárı 1997'ye göre yüzde 94.6 artarak 20 trilyon 677 milyar liraya ulaştı. Banka, 1997 yılında 10 trilyon 625 milyar lira kár etmişti.

Bu arada, Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) Müsteşarı Orhan Güvenen, Ziraat Bankası Krediler Yüksek Kurulu toplantısı sırasında rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı. Başbakan Yardımcısı Hikmet Uluğbay başkanlığında dün saat 15.00'de başlayan toplantı sırasında bir anda tansiyonu yükseldiği için fenalaşan Orhan Güvenen'e ilk müdahale, toplantının yapıldığı Ziraat Bankası Tandoğan tesislerindeki revirde yapıldı. Güvenen daha sonra çağrılan bir ambülansla Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine kaldırıldı.Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı